Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w TPMM

Przez podwarszawskie miejscowości

Sobotnia, 15 października, wycieczka organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego będzie prawdopodobnie ostatnią, tegoroczną, eskapadą przygotowaną przez zasłużone dla miasta stowarzyszenie. Uczestnicy krajoznawczej wyprawy odwiedzą tym razem Celestynów, Górę Kalwarię, Konstancin-Jeziorną, Stawiska (Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów), Otrębusy (Muzeum Motoryzacji i Techniki) oraz Warszawę (Lotnisko Chopina). Koszt uczestnictwa w wyjeździe wynosi 50 złotych (wynajem autokaru, ubezpieczenie NW, wstępy do muzeów,usługi przewodnickie). Zapisy - tel. 512 517 774. (tpmm)

***

Mazowieckie i lubelskie wyprawy TPMM

O zorganizowanie czterech, autokarowych, wycieczek, pokusiło się od początku sierpnia Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.
Pierwszy piątek drugiego z wakacyjnych miesięcy przyniósł zrealizowanie krajoznawczej wyprawy po powiecie mińskim. Popołudniowo - wieczorna przejażdżka przyniosła odwiedzenie m.in. Gęsianki Borowej, Sokóla, Kałuszyna, Mrozów, Jeruzala, Latowicza i Siennicy. Uczestnicy objazdu odwiedzili m.in. siedzibę klubu jeździeckiego w Sokólu, szkolne izby pamięci w Kałuszynie i Mrozach oraz Siennickie Muzeum Szkolne. Naszymi przewodnikami po wspomnianych obiektach byli Waldemar Zientek, Maria Bartosiak, Ewa Grabarczyk i Tadeusz Gnoiński.
Przedostatnia sierpniowa sobota stanowiła termin przeprowadzenia wycieczki pt. "Powrócisz tu...". Krajoznawczą eskapadę zainaugurowały odwiedziny w neogotyckim kościele pw. Św. Trójcy w Latowiczu. Po krótkim postoju w Stoczku Łukowskim następnym ważnym przystankiem na wycieczkowej trasie było nowoczesne - multimedialne Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Ostatnim oficjalnym punktem wyjazdu był Lublin, w którym przewodnikiem pięćdziesięcioosobowej grupy była brawurowa Beata Cioczek. Jak się okazało wizyta w Kozim Grodzie nie była ostatnim miejscem, gdzie zatrzymał się autokar z wycieczką TPMM. Na nieco ponad godzinę czasu zawitała ona również, nieoczekiwanie, do Kazimierza Dolnego.
Pierwsza sobota września zaowocowała natomiast krajoznawczym wyjazdem w zachodnie rejony Mazowsza. Zanim dotarł on do Zespołu Pałacowo - Parkowego i Galerii Józefa Chełmońskiego w Radziejowicach zatrzymał się na kilka chwil w neogotyckim kościele w Kołbieli. Po odwiedzinach tych ciekawych miejsc autokar z wycieczkowiczami zatrzymał się na kilka godzin w Żyrardowie. Przewodnikiem eskapady po tym interesującym mieście okazał się równie niebanalny Wojciech Lis. Na zakończenie wyprawy jej uczestnicy zregenerowali się w Termach w Mszczonowie. W związku z tym nikt nie protestował, gdy w drodze powrotnej brawurowo przejechaliśmy przez rozświetlone ulice Warszawy.
Przejazd po zmroku przez stolicę Polski stanowił również element ostatniej z dotychczasowych wycieczek TPMM, która miała miejsce w sobotę, 1 października. Najważniejszym jej punktem były odwiedziny Płocka. Naszą przewodniczką po tym starym, mazowieckim, mieście była przedstawicielka Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Sylwia Wojewódzka. W drodze do siedziby książąt Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego wyprawa zatrzymała się również na terenie portu lotniczego w Modlinie.

***

Czas na Lubelszczyznę

Spacer z przewodnikiem po Lubartowie będzie ostatnim (?) punktem czerwcowego objazdu historyczno-turystycznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zanim wycieczkowicze osiągną swoje zamierzenie odwiedzą jeszcze kilka innych ciekawych miejscowości. Zaliczyć do nich można m.in. Łuków, Radzyń Podlaski, Kock i Firlej. Koszt udziału w wyjeździe wynosi 50 złotych (w tym bilety do muzeów, usługi przewodnickie, ubezpieczenie NW, wynajem autokaru). Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com>) i telefoniczną (tel. 512 517 774). Wycieczka odbędzie się w sobotę, 18 czerwca. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!!!

***

Kapsuła czasu zakopana

Zacznijmy już odmierzać czas do otwarcia kapsuły czasu. Zostało jeszcze tylko 49 lat 11 miesięcy i kilkadziesiąt dni do tego podniosłego momentu. Kto cierpliwy, niech spróbuje zgadnąć, jak będzie wówczas wyglądał Mińsk i kto w nim będzie mieszkał ? A może ktoś już wie ? Ciekawe, co potomni będą myśleć o nas i jakie będą ich wyobrażenia o Mińsku w roku 2066 ? Jak zmieni się miasto ? Co zostanie z dzisiejszej architektury, co przybędzie ? Te i inne pytania nasuwały mi się w czasie zakopywania kapsuły czasu.
Pozostawmy jednak te refleksje i przejdźmy do opisu imprezy, która miała miejsce o godzinie 15.00 w dniu 29 maja 2016 roku. Na Starym Rynku w Mińsku zakopaliśmy Kapsułę Czasu, czyli skrzynię wykonaną ze stali nierdzewnej, w której Mińszczanie umieścili mnóstwo przedmiotów, mających charakter pamiątkowy. Genialny pomysł poprzedniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego - Tomasza Adamczaka spotkał się z entuzjazmem mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, a także delegacji zagranicznych, które były licznie reprezentowane podczas uroczystości zakopywania kapsuły w ziemi. Kapsuła została przewieziona na miejsce zabytkowym ogórkiem Jelcz 043 w wersji Cabrio.
Przybyli mieszkańcy chętnie fotografowali kapsułę oraz przedmioty, które lądowały wraz z nią w krypcie podczas uroczystości. Poza dużą ilością monet, które pochłonęła ziemia, znalazły się w niej również ciekawe precjoza. Jedną z nich była ramka ofiarowana przez przedstawiciela miasta bliźniaczego USA, Lecey upamiętniająca tę miejscowość. Kapsułę wkopano w wykonaną wcześniej przez Zarząd Dróg Miejskiej kryptę, którą przykryto ziemią, zwieńczając ją płytą pamiątkową, umieszczoną na powierzchni. Będzie ona przypominać zarówno o zakopaniu kapsuły, jak i o ponownym jej otwarciu.
Jej załadowanie miało miejsce w siedzibie TPMM przy ul. Piłsudskiego 27, gdzie spływały pamiątki przekazywane przez mińszczan, chcących dołożyć swoją "cegiełkę" dla potomnych. Wśród licznych przedmiotów znalazły się między innymi różne materiały pamiątkowe przekazane przez przedszkola i szkoły różnych szczebli. Nie zabrakło pamiątek ofiarowanych przez kluby i stowarzyszenia, firmy i inne podmioty. Przygotowano specjalne albumy, w których zamieszczono zdjęcia wychowanków, pedagogów i historię szkół. Uczniowie napisali listy zaadresowane do potomnych i członków swoich rodzin, którzy otworzą kapsułę w roku 2066. Uczennica LO Polskiej Macierzy Szkolnej przekazała rolkę filmu ze zdjęciami Mińska Mazowieckiego. Przedstawiciele prasy lokalnej przekazali archiwalne egzemplarze swoich gazet oraz wydawnictw. Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki przekazał list Burmistrza oraz materiały promocyjne. Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Kulturalna przekazało płyty z utworami mińskich zespołów muzycznych.
Wśród pamiątek które zostały umieszczone w kapsule na szczególną uwagę zasługuje przekazany przez Pana Alberta Szczygielskiego, zasłużonego obywatela Mińska Mazowieckiego medal, który otrzymał za zdobycie III miejsce w kategorii do 80 kg podczas Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness które odbyły się w 2013 r. w Ułan Bator w Mongolii.
Na koniec warto podziękować osobom, dzięki którym kapsuła powstała. Poza wymienionym wcześniej prezesem - Tomaszem Adamczakiem członkowie TPMM pragną podziękować Sebastianowi Kameckiemu, Prezesowi Zarządu ZNTK Mińsk Mazowiecki, oraz Krzysztofowi Adamskiego, dyrektorowi, również z ZNTK. Dzięki nim otrzymaliśmy całkowicie bezpłatnie kapsułę, nad produkcją której czuwał szef produkcji Pan Jacek Bilski. Twórcą kapsuły jest Dariusz Gańko, a przy jej zamknięciu obecny był Marcin Śledziewski. Dobrym duchem współpracy TPMM z ZNTK Mińsk Mazowiecki S.A. był Pan Jacek Grabarczyk, kierownik działu marketingu.
Miejsce, w którym umieszczono kapsułę, dzięki uprzejmości Pana Prezesa Zarządu Dróg Miejskich Antoniego Tułodzieckiego, nieodpłatnie wykonali pracownicy Zarządu Dróg Miejskich Spółka z o.o. w Mińsku Mazowieckim: Marek Kur, Jan Pietrzyk, Jan Jackowicz i Artur Kublik wybudowali na głębokości 1,5 metra wspomnianą kryptę. Nadzorował ich Arkadiusz Bogucki (zastępcy dyrektora). Za bezpieczne i fachowe umieszczenie kapsuły w krypcie odpowiedzialni byli Panowie: Paweł Malinowski, Bogusław Kublik i Mieczysław Jackiewicz.
Na miejscu umieszczenia wehikułu czasu została umieszczona okolicznościowa płyta, którą wykonał Pan Jacek Sawicki.

***

Dni miasta Mińska Mazowieckiego

POBIERZ HARMONOGRAM "DNI MIASTA MIŃSKA MAZOWIECKIEGO" (wersja PDF)

***

Wehikuł czasu TPMM

Jednym z najważniejszych elementów obchodów 595 rocznicy nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie zakopanie na placu znajdującym się na Starym Rynku kapsuły czasu. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie przyszłym pokoleniom mińszczan jacy byliśmy, jak żyliśmy i jak wyglądało nasze miasto w 2016 roku. W naszej "wiadomości" dla potomnych nie zabraknie też różnorodnych materiałów pisanych, fotografii i innych pamiątek rzeczowych dotyczących życia miasta sprzed 2016 roku.
Przesłaniem dla przyszłych mińszczan będą m.in.:
- listy, które zostaną do nich napisane,
- fotografie, dzięki którym pokażemy jak wyglądaliśmy w 2016 roku,
- księga, w której zamieścimy pamiątkowe wpisy dokonane z myślą o naszych następcach,
- rysunki, na których zostaną zamieszczone nasze wyobrażenia Mińska Mazowieckiego w przyszłości,
- płyty CD, na których został zapisany dorobek muzyków z naszego miasta,
- lokalne czasopisma, które stanowią ważne świadectwo życia miasta,
- książki, na stronach których opisano dzieje Mińska Mazowieckiego,
- przedmioty życia codziennego, które używaliśmy w 2016 roku i wcześniej.
Zakopanie kapsuły czasu odbędzie się w niedzielę, 29 maja. Początek krótkiej uroczystości rozpocznie się o godz. 15:00.
O najbliższych wydarzeniach związanych z pracami nad pozyskiwaniem materiałów do kapsuły będziemy informowali na bieżąco. Osoby zainteresowane wsparciem TPMM w dziele realizacji tego przedsięwzięcia, mające inne pomysły dotyczące wypełnienia pojemnika czy też zbudowania wokół tego wydarzenia otoczki happenersko - artystycznej zapraszamy do kontaktu: tpmmaz@gmail.com, tel. 512 517 774.
Zgodnie z naszym zamierzeniem otwarcie pojemnika powinno nastąpić 29 maja 2066 roku.
Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zadanie jest współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Mińsk Mazowiecki.

***

TPMM na warszawskich targach książki

Podczas Warszawskich Targów Książki, mających miejsce na Stadionie PGE Narodowym, nasze publikacje zostały zaprezentowane na stoisku "Bibliotek Mazowsza", organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Województwa Mazowieckiego. Dzięki obecności na targach mogliśmy pochwalić się wydanymi w ostatnich latach pozycjami książkowymi. Nasze wydawnictwa obejrzały rzesze czytelników zainteresowanych tematyką historii regionalnej Mazowsza. Warto dodać, że jest to największy przegląd tego typu literatury na Mazowszu!

***

Wycieczkowa trójka TPMM

Po majowo - czerwcowych autokarowych wycieczkach zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zbliża się czas sierpniowo-wrześniowych krajoznawczo-turystycznych eskapad.

- trochę nietypowo w piątek, 5 sierpnia, zapraszamy na autokarową wycieczkę pt. "Powiat miński po zmroku". Trasa wyjazdu obejmie tym razem takie miejscowości jak m.in. Gęsianka Borowa, Sokóle, Dobre, Kałuszyn, Mrozy, Jeruzal, Latowicz, Siennica. Pomimo późnej pory odwiedzimy m.in. Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem, izby pamięci znajdujące się w szkołach w Kałuszynie, Mrozach i Siennicy. Wyjazd z Mińska Mazowieckiego planujemy na godz. 17:30, powrót w sobotę ok. 2:00. Koszt udziału w wycieczce (wynajem autokaru, ubezpieczenie NW) to 25 złotych. Zapisy - tel. 512 517 774.

- w sobotę, 20 sierpnia, odbędzie się z kolei wyjazd pt. "Powrócisz tu..." . Wygodny autokar z uśmiechniętymi turystami zatrzyma się m.in. w Latowiczu, Woli Gułowskiej i Sobieszynie. Najważniejszym punktem objazdu będzie natomiast, na życzenie wielu dotychczasowych wycieczkowiczów, Lublin, po którym pospacerujemy wraz z brawurową przewodniczką panią Beatą Cioczek. Koszt uczestnictwa w wyjeździe wyniesie 50 złotych (wynajem autokaru, ubezpieczenie NW, usługi przewodnickie). Zapisy - tel. 512 517 774.

- w sobotę, 3 września, kierując się hasłem "Krajoznawcza 50-tka" odwiedzimy natomiast zachodnie rubieże województwa mazowieckiego. Przystankami na turystycznym szlaku TPMM będą tym razem m.in. Kołbiel, Góra Kalwaria i Radziejowice. Kilkugodzinne zwiedzanie Żyrardowa odbędzie się wraz z przewodnikiem PTTK Wojciechem Lisem. O ile czas nam pozwoli to również zajrzymy do Term w Mszczonowie. Sugerujemy zabrać ze sobą stroje kąpielowe. Koszt udziału w wycieczce wyniesie 50 złotych (wynajem autokaru, ubezpieczenie, usługi przewodnickie, wstępy do muzeów, ew. Term). Zapisy - tel. 512 517 774.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wycieczkach TPMM!

***

Poszukując Stanisława Anioła

Spacer z przewodnikiem po Pułtusku będzie ostatnim (?) punktem majowego objazdu historyczno-turystycznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zanim wycieczkowicze osiągną swoje zamierzenie odwiedzą jeszcze kilka ciekawych miejscowości. Zaliczyć do nich można Stanisławów, Strachówkę, Chrzęsne, Tłuszcz, Wolę Rasztowską, Głuchy i Wyszków. Koszt udziału w wycieczce wynosi 50 złotych (w tym bilety do muzeów, usługi przewodnickie, ubezpieczenie NW, wynajem autokaru). Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com) i telefoniczną (tel. 512 517 774). Wycieczka odbędzie się w sobotę, 21 maja. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!!!
P.S. Jednocześnie informujemy, że w sobotę 18 czerwca celem wycieczki TPMM będzie Lubartów. Zachęcamy do udziału także w tym wyjeździe. (tpmm)

***

Jednodniówka 3 Maja

Jednodniówka która w wydaniu papierowym trafiła w Wasze ręce w dniu dzisiejszym (3 Maja) - jest też dostępna w postaci elektronicznej. Zapraszamy do lektury!


kliknij na zdjęcia by je powiększyć

***

Towarzystwo z dobrymi tradycjami

W trakcie naukowych badań poświęconych przeszłości Mińska Mazowieckiego natrafiono na artykuł dotyczący funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Został on zamieszczony na łamach "Naszej Trybuny" 14 listopada 1979 roku. Zapraszamy do lektury.


"Nasza Trybuna" - 14.11.1979 roku

Towarzystwo z dobrymi tradycjami
Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego założone zostało w 1962 roku i skupia 136 członków. - W przeważającej mierze to seniorzy, ale ostatnio przybyło wielu młodych nauczycieli. Przyciągnęła ich chyba żywa działalność Towarzystwa - mówi prezes, mgr Leokadia Sadomska, emerytowana nauczycielka.
Praca Towarzystwa skupia się w czterech sekcjach: historycznej, plastyczno-fotograficznej, kultury języka polskiego i ochrony środowiska.
Sekcję historyczną prowadzi Wacław Pieńkowski, wybitny znawca regionu. Wiedzą swą dzieli się ze słuchaczami na licznych prelekcjach w zakładach pracy, szkołach, klubach. Przy współpracy Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych wydano monografię - "Dzieje Mińska Mazowieckiego 1421-1971".
Niezwykle intensywnie pracuje sekcja plastyczno-fotograficzna. Tradycją stało się już organizowanie plenerów i wystaw malarzy amatorów, które zawsze przyciągają wielu mieszkańców miasta, a szczególnie młodzież.
Sekcja kultury języka polskiego współpracuje z kolei z Instytutem Języka Polskiego PAN w Warszawie. Częste spotkania z doc. dr Barbarą Falińską przyciągają młodzież, która czynnie włączyła się do prac nad opracowywaniem gwary regionu. Zaproszono także do rodzinnego miasta na sympozjum "Ziemia rodzinna w literaturze", wybitnego poetę, prozaika i publicystę Tadeusza Chróścielewskiego, który przybył razem ze swoją rodziną. W sympozjum uczestniczyli także literaci: Lesław Bartelski, Danuta Bieńkowska i Tadeusz Chudy. I znów młodzież miała piękną lekcję miłości ojczyzny - nutą przewodnią spotkania stały się bowiem słowa L. Bartelskiego: "...nie ma prawdziwego patriotyzmu bez ukochania najściślejszej ojczyzny - miejsca urodzenia".
Sekcja ochrony środowiska za punkt honoru wzięła podniesienie estetyki miasta i jego zadrzewienie. Aleja 35 - lecia PRL obsadzona będzie już wkrótce dębami i krzewami, aby miasto coraz bardziej piękniało.
Z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka Towarzystwo zorganizowało sympozjum poświęcone pracy i życiu Janusza Korczaka. Wystąpiło także na posiedzeniu MRN z wnioskiem, który został przyjęty aby jedną z ulic w naszym osiedlu nazwać imieniem tego wielkiego przyjaciela dzieci.
Towarzystwo podejmuje wiele działań w środowiskach i jest niezastąpionym partnerem gospodarzy miasta. Nic więc dziwnego, że naczelnik miasta - Marian Gałaszewski (prywatnie gorący sympatyk Towarzystwa) zatroszczył się o działaczy i przydzielił Towarzystwu pomieszczenie (dotąd byli wszędzie, ale nigdzie u siebie). Brak jeszcze tam mebli, ale już zorganizowano wystawę - na ścianach rozwieszone są fotografie i fotogramy nt. Mińsk Mazowiecki dawniej i dziś.
Longina Goszczyńska

***

Wielkanocne Życzenia Świąteczne

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku czas przed Świętami Wielkanocnymi obfitował w nadsyłanie na adres Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego pięknych życzeń. Przekazali nam je:
- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Czesław Mroczek,
- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Pawłowicz,
- burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski i przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Marian Makowski,
- dyrektor ksiądz Ryszard Woźniak i pracownicy Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim,
- dyrektor Elżbieta Wieczorek i pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim,
- dyrektor Tomasz Paudyna i pracownicy Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim,
- dyrektor Justyna Juszczak i pracownicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim,
- dyrekcja i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim,
- prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przełom" w Mińsku Mazowieckim Krzysztof Roguski i pracownicy SM "Przełom".
Dziękujemy za nadesłane życzenia. Ich nadawcom oraz wszystkim sympatykom Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego życzymy Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

***

Samsung dla Eweliny

Osiemnaście osób wystartowało w tegorocznym V Otwartym Teście Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. Podobnie jak w 2014 roku zmagania zostały przeprowadzone w gościnnej auli Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Na osoby zainteresowane sprawdzeniem swojego stanu wiedzy dotyczącego przeszłości miasta nad Srebrną czekała konieczność rozwiązania okolicznościowego testu. Składało się na niego trzydzieści osiem zadań przygotowanych na podstawie tekstów Janusza Kuligowskiego pt. "Od Menska i Sendomierza do Mińska Mazowieckiego" oraz wspomnień Mirosława Lissowskiego pt. "Życie codzienne w okupowanym Mińsku".
O ostatecznym rozstrzygnięciu pojedynku z historią zadecydowała pisemna dogrywka, która wyłoniła zwycięzcę Testu. Okazała się nią uczennica Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim Ewelina Jastrzębska. Drugie miejsce w konkursie wywalczył Jarosław Janczewski, trzecie Waldemar Piekarski.
Organizatorzy edukacyjnej zabawy sporządzili również dwa inne rankingi, które pozwoliły wskazać najlepszych uczestników Testu w kategoriach vip i młodzież szkolna. W pierwszej z nich triumfował kierownik wypożyczalni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim Waldemar Piekarski. Na drugiej lokacie uplasował się dziennikarz Tygodnika Mazowieckiego "Nowy Dzwon" Albert Łukasz Bakuła. Trzecie pozycję wywalczyła była radna Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Wanda Izabela Rombel. Wśród przedstawicieli młodzieży szkolnej zwyciężyła Ewelina Jastrzębska. Drugi był Sebastian Chłopik, trzeci Maciej Wąsowski.
Nad prawidłowym przebiegiem imprezy, która odbyła się w piątek, 4 marca, czuwało jury w składzie: Małgorzata Przybysz, Tomasz Adamczak, Wojciech Bednarczyk, Michał Culek i Piotr Wojdyga. Za pomoc przy organizacji zmagań serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom ZSM nr 2, firmie K.N.K. Neptun z Mińska Mazowieckiego oraz Markowi Łodydze (naszeslubne.pl). Co ciekawe ufundowała ona nagrodę główną zmagań, którą stanowił kolorowy telewizor marki Samsung.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYDRZENIA

***

Otwarta potyczka historyczna

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego uprzejmie informuje, że w związku z przypadającą w bieżącym roku 595 rocznicą nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki postanowiło uczcić to wydarzenie między innymi poprzez zorganizowanie V Otwartego Testu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. Przedsięwzięcie to skierowane jest do wszystkich osób, które mają ochotę sprawdzić swój stan wiedzy dotyczący dziejów miasta nad Srebrną. Zgodnie z wypracowanym schematem rywalizacja będzie polegała na rozwiązaniu pisemnego testu poświęconego dziejom Mińska Mazowieckiego i życiu codziennemu miasta w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944. Najlepsi uczestnicy zmagań otrzymają pamiątkowe puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Najważniejszą z nich będzie stanowił telewizor ufundowany przez firmę K.N.K. Neptun z Mińska Mazowieckiego. Trofea te zostaną przyznane w trzech kategoriach: open, vip, młodzież szkolna. Test zostanie przeprowadzony 4 marca 2016 roku w auli Gimnazjum Miejskiego nr 3 imienia Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim. Początek przedsięwzięcia nastąpi o godzinie 19:00. Zgłoszenia do udziału wrywalizacji należy natomiast nadesłać do północy 3 marca na adres mailowy TPMM (tpmmaz@gmail.com) lub przekazać akces drogą telefoniczną/sms (tel. 512 517 774). Zgłoszenia będą również przyjmowane tuż przed rozpoczęciem zmagań. Dodajmy, że pytania na konkurs zostaną przygotowane jedynie na podstawierzetelnego zarysu historii Mińska Mazowieckiego pióra Janusza Kuligowskiego pt. "Od Menska i Sendomierza do Mińska Mazowieckiego" oraz wspomnień Mirosława Lissowskiego pt. "Życie codzienne w okupowanym Mińsku". Drugi z wymienionych artykułów został zamieszczony w tomie 22 "Rocznika Mińskomazowieckiego". Materiały te oraz regulamin zmagań można pobrać ze strony internetowej TPMM (www.tpmm.pl, dział Do pobrania). Serdecznie zapraszamy do udziału w zmaganiach!

***

Przybliżyli historię powiatu

Przedstawienie różnorodnych zagadnień związanych z przeszłością powiatu mińskiego zdominowało ubiegłoroczne wydanie "Rocznika Mińskomazowieckiego". Dwudziesty trzeci tom publikacji, którą od 2012 roku redagują Alicja Gontarek i Damian Sitkiewicz wypełniło prawie trzydzieści interesujących materiałów. Ponownie na łamach corocznej pozycji wydawniczej Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego znalazło się miejsce dla podsumowania historycznych badań prowadzonych przez Eryka Szubińskiego. Prezentuje on problematykę posiadania praw miejskich przez miejscowości Kuflew i Kozłów oraz przedstawia analizę demograficzno-historyczną największych jednostek osadniczych powiatu mińskiego. W pierwszym dziale składającym się na "Rocznik...", zatytułowanym "Studia i materiały",nie zabrakło również artykułów omawiających kilka dwudziestowiecznych wydarzeń z dziejów powiatu mińskiego. Około czterdzieści stron obejmuje kolejna część naukowego dyskursu poświęconego działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mińsku Mazowieckim w latach 1944-1956. Tym razem autor, Andrzej Gągol, skupił się na przedstawieniu kontroli lokalnego życia społeczno – politycznego i gospodarczego prowadzonej przez PUBP. Z kolei Damian Sitkiewicz zainicjował na łamach tomu 23 "Rocznika..." nowy cykl materiałów dotyczących konspiracji zbrojnej ugrupowań narodowych w powiecie mińskim w latach 1939-1949. Bardzo ważne zagadnienie poruszyła także Ewa Maria Borkowska, która pokusiła się o podsumowanie funkcjonowania obozów pracy przymusowej dla Żydów w powiecie mińskim w latach 1939-1943. Otwierający wydawnictwo TPMM wspomniany dział uzupełnia sążniste studium o rodzinie Cudnych z Ładzynia oraz refleksje Mariusza Mysiakowskiego poświęcone roli wspólnoty ludzkiej w polskiej oczywistości. Bardzo ważne miejsce na łamach publikacji zajmuje ponadto przybliżenie sylwetek kilku osób, które odegrały ważną rolę w dziejach powiatu mińskiego. Andrzej Sławiński i Hanna Sławińska-Kunachowicz prezentują czytelnikom postać mieszkańca Witkowizny doktora Adama Patockiego. Zdzisław Ćmoch przypomina dokonania życiowe nauczycieli z Dębego Małego Eugeniusza Religi i Jadwigi Dzięgielewskiej. Krystyna Piłka przygotowała natomiast zarys biografii kierownik laboratorium w Rudce Wandy Bubień i iluzjonisty z Mińska Mazowieckiego Janusza Goździka. Na stronach "Rocznika..." znalazły się ponadto przedruki przedwojennych doniesień prasowych przybliżających ówczesne wydarzenie z życia Janowa, Kałuszyna i Mińska Mazowieckiego. Najważniejsze wydawnictwo TPMM godnie uzupełniają mińskomazowieckie wspomnienia Krystyny Piłki i Janusza Słomczyńskiego, treść odczytu wygłoszonego w Jakubowie przez Alicję Lutostańską oraz opisanie przez Elżbietę Sieradzińską mińskiego projektu Alei Gwiazd Literatury. Zgodnie z wieloletnim schematem na całość wydawnictwa składają się jeszcze informacje z bieżącej działalności TPMM oraz dwie foto galerie. Przyjemna dla oka szata graficzna "Rocznika..." stanowi po raz kolejny zasługę Krzysztofa Jankowskiego. Należy dodać, że ujrzenie światła dziennego przez tą cykliczną pozycję historyczną stało się możliwe dzięki dofinansowaniu jego wydania przez Miasto Mińsk Mazowiecki. Osoby zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem "Rocznika…" zapraszamy na dyżury członków zarządu TPMM. Pełnione są one w budynku znajdującym się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 27 we wtorki w godzinach 17:00-19:00.

***

Życzenia świąteczno - noworoczne

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku czas przed Świętami Wielkanocnymi obfitował w nadsyłanie na adres Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego pięknych życzeń. Przekazali nam je:
-poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Pawłowicz,
-poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Czesław Mroczek,
-poseł do Parlamentu Europejskiego Julia Pitera,
-burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski i przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Marian Makowski,
-dyrektor Mirosław Samociuk i pracownicy Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Tomasz Ciechański, i pracownicy Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Elżbieta Wieczorek i pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Sławomir Domański i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Tomasz Paudyna i pracownicy Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Justyna Juszczak i pracownicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Robert Smuga i pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim,
-członkowie Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska,
-Maria Ekiel–Jeżewska,
-Zbigniew Endzel z rodziną,
-Bożena Kozak, Przemysław Kozak oraz pracownicy Kozak Druk,
-Poligrafia Wydawnictwo Żelazo,
-PKS Mińsk Mazowiecki.
Dziękujemy za nadesłane życzenia. Ich nadawcom oraz wszystkim sympatykom Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego życzymy zdrowych, pogodnych, pełnych wiary, nadziei i miłości Świąt Bożonarodzeniowych oraz spełnienia większości zamierzeń w Nowym Roku!

***

Dwa dni kwesty

Łącznie szesnaście godzin potrwała tegoroczna XIV Społeczna Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków, której organizatorem od 2001 roku jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zbiórka pieniędzy została przeprowadzona tym razem w sobotę i niedzielę, 31 października i 1 listopada w godzinach 8:00-16:00. Na rzecz odnowienia zabytkowych obiektów znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim kwestowało ponad trzydzieści osób. Wśród znaleźli się m.in. burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, radni Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Barbara Reda, Krystyna Milewska-Stasinowska, Piotr Wojdyga, Mariusz Dzienio, Robert Gałązka, Michał Góras i Kamil Bodziony. Zgodnie z niepisaną tradycją z tekturową puszką stanęli również dyrektor Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim Grzegorz Wyszogrodzki, Jadwiga Ostrowska-Dźwigała oraz inicjatorka przedsięwzięcia Elżbieta Janke. Wśród pozostałych ale niemniej znamienitych kwestarzy znaleźli się Małgorzata Przybysz, Elżbieta Rozparzyńska, Lilla Kłos, Ewa Borkowska, Małgorzata Gierdal, Hanna Michalska, Irena Bakuła, Julia Tomaszkiewicz, Barbara Sosnowska-Dzienio, Irena Krasuska, Zofia Czerwińska-Gągol oraz Piotr Nowicki, Michał Rogala, Michał Culek, Wojciech Bednarczyk, Arkadiusz Łukasiak, Mateusz Łukasiak, Miłosz Dzienio, Andrzej Plichta, Tomasz Adamczak, Grzegorz Andrzejewski, Daniel Gągol, Dawid Matwiej i Paweł Roman. Zebrane pieniądze w kwocie 10 657 złotych zostaną przeznaczone na odrestaurowanie dziewiętnastowiecznego pomnika Leopolda Johna.
Warto podkreślić, że kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych na teren mińskiego cmentarza powróciły żeliwny krzyż i tablica w piaskowym postumencie Felicyi z Orłowskich Rzymskiej - żony byłego naczelnika powiatu stanisławowskiego zmarłej w 1868 roku, płyta nagrobna Jana Piorunkiewicza zmarłego w 1899 roku oraz unikatowy, żeliwny krzyż z drugiej połowy XIX wieku w centralnym jego miejscu z motywem anioła zamiast figury Jezusa Chrystusa, poświęconym osobie nieznanej. Wieloletnia współpraca Towarzystwa z mińską parafią NNMP doprowadziła ponadto do przekazania na rzecz organizacji pola grobowego rodziny Jungów. Po jego uporządkowaniu zostało tam przygotowane lapidarium, gdzie zostały przeniesione w/w obiekty. Korzystając z okazji Towarzystwo składa serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi Jerzemu Mackiewiczowi oraz panu Krzysztofowi Gałęzowskiemu za ufundowanie ceglanego postumentu pod zabytkowy żeliwny krzyż. Restauratorskie prace zostały przeprowadzone przez konserwatora Grzegorza Świerczyńskiego i jego współpracowników. Należy dodać, że pod jego kierunkiem zostało już odnowionych kilka nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim. Duży wkład pracy w uratowanie od zniszczenia mińskich świadectw przeszłości wniosła firma Zenona i Renaty Hawryluk "Usługi cmentarne". Mińskie stowarzyszenie kieruje również podziękowania na ręce Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Lądowego "Mazowieckie Mosty" Sp. zo.o. w Mińsku Mazowieckim mgr inż. Jerzego Kalinowskiego. Dzięki niemu kilkanaście odrestaurowanych nagrobków otrzymało nowe i niezawodne fundamenty. Otoczenie nagrobków posprzątali natomiast wychowankowie 7-19 Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim. Począwszy od zorganizowania pierwszej kwesty przez TPMM, w roku 2001, uratowano od zniszczenia dwadzieścia trzy nagrobki znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. W związku z tym słowa uznania należą się wszystkim osobom dobrej woli, które podczas kwest przekazywały nam pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków, kwestarzom społecznie i aktywnie uczestniczącym w kwestach TPMM oraz wszystkim sponsorom wspierającym inicjatywę TPMM.
Wszystkie osoby pragnące wesprzeć przedsięwzięcie uprzejmie informujemy, że istnieje możliwość przekazywania środków finansowych na konto TPMM. Pieniądze prosimy wpłacać na konto: 75 9226 0005 0000 1560 2000 0010 w tytule przelewu prosimy o umieszczenie dopisku "na ratowanie zabytkowych nagrobków".

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z KWESTY

***

Zintegrowani dla pamięci

Podniosły charakter miały tegoroczne obchody 73 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Mińsku Mazowieckim. Piątkową, 21 sierpnia, uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi asystentka burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Alicja Cichoń, proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim Jerzy Mackiewicz oraz przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Marian Makowski. Poza nim w gronie samorządowców, którzy przybyli na miński cmentarz żydowski nie zabrakło innych radnych Rady Miasta Mińsk Mazowiecki. W gronie tym znaleŸli się Barbara Reda, Robert Gałązka i Robert Œlusarczyk. Wśróduczestników upamiętnienia tragicznego wydarzenia w dziejach miasta nad Srebrną można było też zauważyć przedstawicieli społeczności żydowskiej oraz reprezentantów społecznego komitetu "Dziękujemy za Wolność". W czasie spotkania, które upamiętniło dramat mieszkańców mińskiego getta odmówiono modlitwę w intencji zamordowanych osób oraz złożono wiązanki kwiatów i lampki pod pomnikiem przypominającym o tym wydarzeniu. Ważny element obchodów poświęconych "braciom starszym w wierze" stanowiło także odczytanie krótkich biogramów przybliżających poszczególne ofiary bezwzględnego niemieckiego postępowania. Warto podkreślić, że w niedzielne przedpołudnie, 16 sierpnia, odbyła się ponadto kolejna akcja sprzątania cmentarza żydowskiego w Mińsku Mazowieckim. Organizatorami obu wydarzeń byli Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

***

Ratownicy świadectw przeszłości

Jednym z najważniejszych przejawów funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest ochrona od zniszczenia zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. Finansowe środki potrzebne do realizacji tego zamierzenia pozyskiwane są w ramach corocznych Społecznych Kwest Cmentarnych na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków. Przypomnijmy, że inicjatorką tej akcji odbywającej się od 2001 roku jest znana działaczka społeczna Elżbieta Janke. W wydarzeniu przeprowadzanym 1 lub 1 i 2 listopada na mińskiej nekropolii w rolę kwestarzy wcielają się między innymi reprezentanci środowiska samorządowego, przedstawiciele świata kultury, członkowie grup rekonstrukcji historycznych i harcerze. Zebrane dotychczas przez TPMM pieniądze oraz kwoty przekazywane stowarzyszeniu w ramach konkursów adresowanych do organizacji pozarządowych przez Miasto Mińsk Mazowiecki pozwoliły odnowić około dwudziestu zabytkowych obiektów. W bieżącym roku do zestawienia odrestaurowanych przedmiotów zostaną dopisane kolejne cztery. Kwartet ten utworzyły płyta nagrobna Jana Piorunkiewicza, żeliwny krzyż i tablica w piaskowym postumencie F. z Orłowskich Rzymskiej oraz uzupełnienie tego świadectwa przeszłości o piaskowcowy krzyż, a także konserwacja żeliwnego ozdobnego krzyża znajdującego się na postumencie poświęconym osobie nieznanej. Do odnowienia, za zgodą księdza proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny dr Marka Sędka, został również przekazany nagrobek Leopolda Johna. Powróci on na swoje miejsce na wiosnę przyszłego roku. Wieloletnia współpraca Towarzystwa z mińską parafią NNMP doprowadziła ponadto do przekazania na rzecz organizacji pola grobowego rodziny Johnów. Po jego uporządkowaniu zostanie tam przygotowane lapidarium, gdzie zostaną przeniesione niektóre odnowione płyty nagrobne oraz nowa przypominającą o osobach pochowanych właśnie w tym miejscu. Restauratorskie prace zostaną przeprowadzone przez konserwatora Grzegorza Świerczyńskiego i jego współpracowników. Warto podkreślić, że pod jego kierunkiem zostało już odnowionych kilka nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim. Duży wkład pracy w uratowanie od zniszczenia mińskich świadectw przeszłości wnosi też Zenon Hawryluk i jego pomocnicy. (zdjęcia: Piotr Nowicki)


***

Zapraszamy na spotkanie z pracownikami Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN

Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej to komórka organizacyjna powstała w maju 2014 r. w pionie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc w poszukiwaniu informacji o osobach represjonowanych przez Niemców i Sowietów w latach 1939-1956.
Centrum udziela informacji w oparciu o zgromadzony w IPN zasób archiwalny (m.in. oryginalne dokumenty wytworzone przez urzędy i organy bezpieczeństwa III Rzeszy Niemieckiej), a także w oparciu o elektroniczne bazy danych, m.in. o bazę Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen w Niemczech.
Podczas spotkania, które poprowadzą pracownicy IPN Janusz Piwowar i Andrzej Gągol, zaprezentowane zostaną wersje cyfrowe najciekawszych archiwaliów zgromadzonych w Instytucie, w tym – dokumenty dotyczące Mińska Mazowieckiego z lat 1939-1945. Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim w piątek, 11 grudnia. Początek godz. 17:00.

***

Mazowieckie piaski po raz jedenasty

Od jedenastu lat druga połowa października przynosi ze sobą w działalności Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego organizację sesji popularnonaukowej "Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani...". W tym roku odbędzie się jedenasta edycja tego przedsięwzięcia. Przed zgromadzoną publicznością wystąpi pięcioro prelegentów przybyłych tym razem spoza granic powiatu mińskiego. Przedstawiane przez nich referaty będą natomiast dotyczyły tematyki przede wszystkim związanej z Mińskiem Mazowieckim. Popularnonaukowe przedsięwzięcie odbędzie się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Początek uczty historycznej nastąpi w czwartek, 22 października, o godzinie 16.30. Dziękujemy za pomoc w organizacji sesji Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Program sesji:

16:30-16:35 Otwarcie sesji.
16:40-17:05 Ewa Hewelke (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Jerzy Duszyński spóźniony amant
17:10-17:35 Jakub Rusakow (Uniwersytet Gdański), Zabawa w chowanego. Mińsk Mazowiecki w prozie Jana Himilsbacha

17.35 - 17.45 przerwa

17:45-18:10 Lechosław Herz, Mazowsze od serca
18:15-18:40 Ewa Kołodziejska (Fundacja Ośrodka Karta), Archiwistyka społeczna - ruch oddolnego dokumentowania historii
18:45-19:10 Rafał Gawin (Dom Literatury w Łodzi, Kwartalnik Artystyczno-Literackie ARTERIE), Nie tylko poezja i refleksja. Rzecz o twórczości Tadeusza Chróścielewskiego
19:15-19:20 Podsumowanie i zakończenie sesji

Sesja popularnonaukowa jest współfinansowana ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki.

***

Kierunek - Podlasie

Odwiedziny w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu będą ostatnim (?) punktem październikowego objazdu historyczno-turystycznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zanim wycieczkowicze osiągną swoje zamierzenie odwiedzą jeszcze kilka ciekawych miejscowości. Zaliczyć do nich można Dobre (Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki), Starąwieś (pałac fundacji Bogusława Radziwiłła), Miedzną (kościół parafialny, zajazd), Sterdyń (pałac Ossolińskich), Ceranów (pałac Górskich, kościół parafialny) i Zuzelę (Muzeum Lat Dziecięcych Stefana Kardynała Wyszyńskiego). Koszt udziału w wycieczce wynosi 50 złotych (w tym bilety do muzeów, usługi przewodnickie, ubezpieczenie NW, wynajem autokaru). Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com), telefoniczną (tel. 512 517 774), osobistą (dyżur TPMM - wtorek 17.00-19.00).
Wycieczka odbędzie się w sobotę, 3 października. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!!!

***

Letnia potyczka fotograficzna

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest organizatorem kolejnego konkursu, którego adresatami są wszystkie osoby zainteresowane wywalczeniem ciekawej nagrody. Na uczestników zmagań czeka tym razem konieczność udzielenia odpowiedzi na pytanie "Przy jakiej mińskiej ulicy znajduje się wejście na teren posesji, przy której znajduje się budynek utrwalony na poniższej fotografii?". Wśród osób nadsyłających prawidłowe rozwiązania zagadki zostaną rozlosowane trofea w postaci dwóch nowoczesnych dwukomorowych pojemników obiadowych, trzech myszek komputerowych oraz publikacji książkowych. Nagrody rzeczowe ufundowali mińska firma K.N.K. Neptun oraz TPMM. Odpowiedzi należy przesyłać na adres mailowy TPMM (tpmmaz@gmail.com) do północy dnia 30 września bieżącego roku.
Uwaga: prosimy nie wchodzić na teren posesji. Fragment budynku jest doskonale widoczny z poziomu ulicy.

***

Kierunek - rzeka Wieprz!

Letnia sobota, 12 września, stanowi termin przeprowadzenia kolejnej tegorocznej wycieczki przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Uczestnicy wyjazdu odwiedzą tym razem południowe rubieże województwa mazowieckiego i północne rejony województwa lubelskiego. Na trasie wyprawy, która wyruszy sprzed siedziby TPMM o godz. 8:00 znajdą się między innymi takie miejscowości jak Żaków (pałac), Seroczyn (kościół), Stoczek Łukowski (kościół, ośrodek rekreacyjno-sportowy "Izydory"), Wola Okrzejska (Muzeum Henryka Sienkiewicza), Wola Gułowska (m.in. Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków) i Dęblin (m.in. Muzeum Sił Powietrznych). Na zakończenie autokarowej eskapady odbędzie się ognisko podsumowujące całodzienny wyjazd. Koszt udziału w nim wynosi 50 złotych (w tym ubezpieczenie NW, wynajęcie autokaru, koszty biletów do muzeów i przewodników).
Serdecznie zapraszamy do udziału w wycieczce. Liczba miejsc ograniczona.

***

Zaproszenie

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste obchody 73 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Mińsku Mazowieckim.
Wydarzenie to będzie miało szczególnie podniosły charakter.
Mamy nadzieję, że wezmą w nich udział świadkowie tamtego tragicznego wydarzenia - Ci którzy ocaleli z getta Mińsk Mazowiecki, a także ich dzieci, wnukowie, prawnukowie z całego świata. Mińsk Mazowiecki chce oddać hołd ofiarom i pokazać, że wciąż pamięta o społeczności żydowskiej, która współtworzyła jego historię i stanowiła przed wybuchem II wojny światowej ponad jedną trzecią mieszkańców miasta.
Uroczyste obchody odbędą się 21 sierpnia 2015 roku na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim. Ich początek zaplanowano na godzinę 16:30.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach.

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

***

Posprzątajmy cmentarz!!!

Niedzielne przedpołudnie, 16 sierpnia, stanowi termin kolejnej akcji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Celem wydarzenia będzie posprzątanie mińskiego cmentarza żydowskiego. Zbiórka osób chętnych do uczestniczenia w tym pożytecznym zadaniu nastąpi o godzinie 9:30. Spotykamy się przy pomniku upamiętniającym likwidację getta w Mińsku Mazowieckim, który znajduje się na terenie kirkutu.
Serdecznie zapraszamy!!!

***

Bitwa Warszawska - Zaproszenie

***

W drogę z TPMM

Istotnym elementem funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest organizowanie objazdów turystyczno-historycznych. Corocznie przygotowywane wycieczki cieszą się niesłabnącą popularnością, dzięki czemu wygodne autobusy przewożące uczestników wypraw odwiedzają różne zakątki województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Nie inaczej będzie w bieżącym roku, gdy rozśpiewany autokar znowu wyruszy w drogę. Pierwsza okazja do skorzystania z wyjazdu nadarzy się już w sobotę 20 czerwca. Wówczas przed siedzibą TPMM, znajdującą się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 27 w Mińsku Mazowieckim, rozpocznie się eskapada zatytułowana "W cieniu świdermajerów". Jej uczestnicy odwiedzą między innymi takie miejscowości jak Józefów, Otwock i Karczew. Dwa tygodnie później, 4 lipca, zaplanowano wycieczkową podróż, której przystankami będą na przykład Stanisławów, Wołomin i Radzymin. Cel tego rajdu będzie stanowił Zalew Zegrzyński. Ważną nowością, z której będą mogli również skorzystać miłośnicy aktywnego spędzania czasu z TPMM jest przygotowywany przez członków stowarzyszenia spływ kajakowy na rzece Świder. Uczestnicy tego przedsięwzięcia, zaplanowanego na 11 lipca, pokonają odcinek znajdujący się pomiędzy miejscowościami Wola Karczewska i Emów. Koszt udziału w autokarowych wyprawach wynosi po 40 złotych, zaś w kajakowym wydarzeniu 70 złotych. Bliższe informacje o powyższych wydarzeniach można uzyskać kontaktując się z przedstawicielami TPMM. Można to uczynić drogą telefoniczną (nr 512 517 774), mailową (tpmmaz@gmail.com) lub przybywając na dyżur członków zarządu organizacji (wtorki godz. 17:00-19:00). Uwaga: liczba miejsc w autobusie i na spływie jest ograniczona.

***

NAC przy Światowidzie

Ponad dwadzieścia reprodukcji oryginalnych fotografii zawierających widoki Mińska Mazowieckiego w latach międzywojennych i wojennych stanowi przedmiot kolejnej wystawy znajdującej się w gablotach dawnego kina "Światowid". Prezentowane zdjęcia zostały bezpłatnie udostępnione Towarzystwu Przyjaciół Mińska Mazowieckiego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie. W piątkowym, 24 lipca, montażu ekspozycji wzięli udział Tomasz Adamczak, Wojciech Bednarczyk, Michał Culek, Leszek Polkowski, Piotr Nowicki, Michał Rogala i Marek Wielgo. Dodatkową pomoc przy przygotowaniu wystawy wniosły dwie spontaniczne dziewczyny. Dziękujemy również za społeczny wkład pracy przy tym przedsięwzięciu Markowi Łodydze. Zapraszamy do oglądania fotografii!!!

***

Towarzystwo na pikniku

Zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mińsku Mazowieckim Piknik Czytelniczy "Czytanie na trawie" stanowił kolejną okazję do zaprezentowania wydawniczego dorobku Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Rozłożone na dwóch straganach publikacje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników imprezy. Niedzielna, 19 lipca, promocja TPMM stała się możliwa dzięki poświęceniu na ten cel swojego wolnego czasu przez Małgorzatę Przybysz, Tomasza Adamczaka, Piotra Nowickiego, Leszka Polkowskiego i Michała Rogalę. Dziękujemy również za wsparcie udzielone nam przez Wandę Rombel, Michała Culka, MarkaWielgo, Waldemara Piekarskiego i pozostałych pracowników MBP.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z PIKNIKU

***

Kajakami i autokarami

Sobotni, 11 lipca, spływ kajakowy na rzece Świder (zobacz fotogalerię) zakończył czerwcowo-lipcową działalność wycieczkową Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Pomimo niesprzyjającej pogody na wodnym szlaku prowadzącym od Woli Karczewskiej do Emowa wzięło udział dziesięć osób spragnionych dobrej przygody. Wyprawa koordynowana przez Alicję Gontarek i Damiana Sitkiewicza przyniosła również przedstawianie historii mijanych terenów i posiłek regeneracyjny.
Tydzień wcześniej autokarowa wyprawa TPMM odwiedziła kilka miejscowości leżących na północny zachód od Mińska Mazowieckiego (zobacz fotogalerię). Uczestnicy wyjazdu odwiedzili między innymi Stanisławów, Wołomin, Radzymin, Beniaminów, Zegrze i Serock. Po drodze w rolę przewodników wycieczki wcielili się Jerzy Jackiewicz (Stanisławów), Łukasz Dźwigała (Wołomin), Jerzy Wnuk (Radzymin) i Piotr Kijak (tereny nad Jeziorem Zegrzyńskim). Osoby biorące udział w wydarzeniu odwiedziły między innymi Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie oraz wzięły udział w okolicznościowym ognisku rozpalonym na terenie jednego z ośrodków rekreacyjnych w Jachrance.
Tegoroczny sezon wycieczkowy zainaugurowała natomiast autokarowa wyprawa, która odbyła się w sobotę, 20 czerwca. Tym razem miłośnicy zwiedzania różnorodnych miejsc dotarli do Glinianki, Józefowa, Otwocka, Karczewa i Dąbrowieckiej Góry (zobacz fotogalerię). Dodatkową atrakcję stanowiło dla wycieczkowiczów pokonanie promem Wisły na odcinku Karczew-Gassy. Po niektórych z tych miejscowości oprowadzili uczestników turystycznego przedsięwzięcia Janusz Prządka (Józefów), Jerzy Kudlicki (Otwock) i Maciej Trzaskowski (Karczew, Gassy, Dąbrowiecka Góra).
Następna wycieczka w dziejach TPMM została zaplanowana na sobotę i niedzielę, 29 i 30 sierpnia. Dwudniowa wyprawa dotrze tym razem do nadbużańskich Sławatycz (zobacz fotogalerię - ŻART :)).

***

Piękna powtórka "Pięknej"

Trzy trzyosobowe reprezentacje placówek oświatowych z Mińska Mazowieckiego wzięły udział w tegorocznej edycji Gimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. W miejskim finale rywalizacji, który odbył się w czwartek, 28 maja, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki uczestniczyli uczniowie:
- Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Władysława Andersa,
- Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II,
- Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej.
W pierwszej rundzie konkursowych zmagań kandydaci do zwycięstwa musieli rozwiązać pisemny test dotyczący historii Mińska Mazowieckiego oraz funkcjonujących do 1914 roku na terenie miasta organizacji pozarządowych. Po przerwie przeznaczonej na ocenę tego sprawdzianu przedstawiciele GiLO im. PMS i GM 2 powalczyli w ramach pisemnej dogrywki o ostateczne zwycięstwo w rywalizacji. Miano jej zwycięzców przypadło przedstawicielkom szkoły mieszczącej się przy ulicy Pięknej 7a. Tym samym reprezentantki tej zasłużonej dla Mińska Mazowieckiego powtórzyły swój ubiegłoroczny sukces. Warto podkreślić, że w składzie zwycięskiej ekipy znalazły się Ewelina Jastrzębska, Weronika Dyrkacz i Aleksandra Niedziałkowska. Opiekunką triumfatorek była Małgorzata Kiełczykowska. Drugie miejsce w konkursie wywalczyły uczennice GM 2 –Marta Jabłońska, Marta Weremiuk i Martyna Kłoczewiak. Do udziału w konkursowych potyczkach przygotowały je Lilla Małgorzata Kłos i Ewa Borkowska. Trzecie miejsce na podium zajął zespół GM 1, który utworzyli Maja Linosz, Kaja Linosz i Jan Kudlak. Opiekunką drużyny z "Andersa" była Małgorzata Roguska. Warto podkreślić, że wszystkie trzy ekipy otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy oraz okolicznościowe nagrody rzeczowe. Wśród tych ostatnich trofeów znalazły się tablety, stylowe odbiorniki radiowe, wyświetlacz do zdjęciowych plików komputerowych i dynamiczne kamery sportowe. W uroczystości podsumowania konkursu i wręczenia nagród wziął udział zastępca burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Krzysztof Michalik, który w kilku wygłoszonych zdaniach docenił zaangażowanie młodzieży w poznawanie historii miasta. Na zakończenie dodajmy, że w skład komisji sędziowskiej weszli tym razem Małgorzata Przybysz, Tomasz Adamczak i Michał Culek.
Konkurs został dofinansowany ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki.
Dziękujemy za pomoc w jego przygotowaniu Urzędowi Miasta Mińsk Mazowiecki, firmie KNK Neptun Mińsk Mazowiecki i Markowi Łodydze (www.naszeslubne.pl).

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z PRZEPROWADZONEGO TESTU

***

Majówka z radiem

Ostatni w bieżącym miesiącu dyżur członków zarządu Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego stanowił termin rozstrzygnięcia konkursu zatytułowanego "Wiosenna potyczka fotograficzna". Z naszą fotozagadką prawidłowo poradzili sobie dwaj panowie słusznie wskazujący na ulicę Zygmunta Kazikowskiego jako arterię, przy której znajduje się ów budynek. W wyniku przeprowadzonego losowania główną nagrodę - turystyczne radio - wylosował tym razem Jarosław Janczewski. Serdecznie gratulujemy wygranej i zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie zabawy. Stosowne zadanie pojawi się na początku wakacji.

***

Ufundowaliśmy nagrody

Sobotnia, 16, maja Wielka Gala Kickboxingu w Mińsku Mazowieckim stanowiła okazję do ufundowania nagród rzeczowych dla zawodników przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Okolicznościowy puchar Towarzystwo przekazało też jednemu z laureatów tegorocznego 20 Jubileuszowego Mazowieckiego Rajdu Weteranów Szos "Magnet 2015". Przypomnijmy, że motocyklowe wydarzenie miało miejsce w sobotę 9 maja.

***

Laura dla Dawida

Trzynasta w historii powiatu mińskiego uroczystość wręczenia Nagrody Powiatu Mińskiego "Laura 2014" przyniosła przekazanie statuetki propagatorowi taekwon-do Dawidowi Matwiejowi. Miłośnik tej koreańskiej sztuki walki otrzymał ją w kategorii sport. Kandydaturę Dawida Matwieja do "Laury 2014" zgłosiło Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Piątkowa, 15 maja, uroczystość odbywająca się w auli Zespołu Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim zaowocowała również wręczeniem "Laury 2014" członkowi Towarzystwa dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim Piotrowi Sile. Obu Panom składamy serdeczne gratulacje!

***

Siedemdziesiąt lat minęło...

W patriotycznej atmosferze przebiegły mińskie obchody 70 rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Poza przedstawieniem historii konfliktu, oficjalnymi wystąpieniami, okolicznościową modlitwą, apelem poległych i salwą honorową nie zabrakło w ich trakcie także składania wiązanek kwiatów. W ostatnim z wymienionych punktów uroczystości uczestniczyła delegacja TPMM złożona z Małgorzaty Przybysz, Wojciecha Bednarczyka i Michała Rogali. Po zakończeniu pierwszej odsłony patriotycznego wydarzenia, która miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim druga jej część odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim.

***

Majowa jutrzenka TPMM

Nie zabrakło delegacji Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego w czasie mińskich obchodów 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tym razem okolicznościową wiązankę kwiatów złożyli Anna Gitler, Tomasz Adamczak i Artur Wróblewski. Wcześniej przedstawiciele Towarzystwa uczestniczyli w polowej mszy świętej odprawionej w centrum miasta.


fot. Andrzej Ryszawa

***

Wiosenna potyczka fotograficzna

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest organizatorem kolejnego konkursu, którego adresatami są wszystkie osoby zainteresowane wywalczeniem ciekawej nagrody. Na uczestników zmagań czeka tym razem konieczność udzielenia odpowiedzi na pytanie "Przy jakiej ulicy znajduje się zamieszczony na zdjęciu jeden z mińskich budynków?". Wśród osób nadsyłających prawidłowe rozwiązania zagadki zostaną rozlosowane trofea w postaci niezawodnego radioodtwarzacza oraz publikacji książkowych. Odpowiedzi należy przesyłać na adres mailowy TPMM (tpmmaz@gmail.com) do dnia 10 maja bieżącego roku. Autorem fotografii jest Krzysztof Egert, pomoc przy przygotowaniu zdjęcia wniósł również Paweł Drzewiński - dziękujemy!!!

***

Posprzątajmy cmentarz

Zapraszamy do wspólnej akcji sprzątania cmentarza żydowskiego w Mińsku Mazowieckim, która odbędzie się w piątek 17 kwietnia. Początek przedsięwzięcia organizowanego przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie nastąpi o godzinie 14:00. Po zakończeniu wydarzenia pod pomnikiem upamiętniającym tragiczny los mińskich Żydów zostaną złożone żonkile. Kwiaty te zostaną złożone także pod obeliskiem poświęconym likwidacji mińskiego getta, który znajduje się na Starym Rynku. Ta krótka uroczystość odbędzie się w niedzielę 19 kwietnia, rozpocznie się ona wówczas o godzinie 12:00.

***

Walne w Klubie

W gościnnej sali Klubu Seniora w Mińsku Mazowieckim odbyło się tegoroczne Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Sobotnie, 28 marca, obrady przyciągnęły do tego sympatycznego miejsca dwudziestu dwóch członków Towarzystwa. Wysłuchali oni kilku tradycyjnych sprawozdań z działalności stowarzyszenia, wzięli udział w interesującej dyskusji oraz przegłosowali kilka projektów uchwał. Z ramienia zarządu TPMM o podsumowanie rocznego funkcjonowania organizacji pokusili się Tomasz Adamczak, Piotr Nowicki i Elżbieta Kowalik-Wirowska. Rozmowy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości stowarzyszenia moderował prowadzący obrady Damian Sitkiewicz, zaś protokołował je Michał Rogala.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Walnego członkom oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mińsku Mazowieckim. Przypomnijmy, że w marcu 2016 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze TPMM.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WALNEGO

***

Życzenia świąteczne

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku czas przed Świętami Wielkanocnymi obfitował w nadsyłanie na adres Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego pięknych życzeń. Przekazali nam je:
-wiceminister obrony narodowej i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Czesław Mroczek,
-poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Pawłowicz,
-burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski i przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Marian Makowski,
-wójt gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski,
-dyrektor Tomasz Ciechański i pracownicy Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Anna Zalewska i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Elżbieta Wieczorek i pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Tomasz Paudyna i pracownicy Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim,
-dyrektor Justyna Juszczak i pracownicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim,
-komendant Urszula Ozga i pracownicy 7-19 Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim,
-prezes Jerzy Maciejewski i członkowie Stowarzyszenia "Radość Trzeciego Wieku",
-członkowie Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska,
-pracownicy Fundacji "Podaruj Uśmiech",
-pracownicy Fundacji Rozwoju Demokracji,
-pracownicy biura Krysiak Polska,
-Renata Płotczyk.
Dziękujemy za nadesłane życzenia. Ich nadawcom oraz wszystkim sympatykom Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego życzymy Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

***

Sendomierska promocja TPMM

Niedzielne przedpołudnie i popołudnie, 29 marca, stanowiło termin kolejnej w dziejach prezentacji dorobku wydawniczego Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Okazją ku temu był Targ Wielkanocny - Stragan Sendomierski 2015 przygotowany przez Muzeum Ziemi Mińskiej. W zorganizowanie okolicznościowego stoiska z publikacjami zaangażowali się Małgorzata Przybysz, Izabela Rombel, Tomasz Adamczak, Piotr Nowicki, Wojciech Bednarczyk i Michał Rogala. Osoby odwiedzające kram z książkami otrzymywały bezpłatne upominki w postaci pocztówek, notesów i worków do kapci. Warto podkreślić, że ze szczególnym zainteresowaniem czytelników - miłośników historii spotkały się zwłaszcza publikacje pióra Damiana Sitkiewicza. Opublikowana przez niego "Noc śmierci. Zbrodnia komunistyczna w Mińsku Mazowieckim 2-3 marca 1945 roku" rozeszła się niczym świeże bułeczki.

***

Zaproszenie

W związku z przypadającą w bieżacym roku 70 rocznicą komunistycznej zbrodni popełnionej na terenie Mińska Mazowieckiego serdecznie zapraszamy na wykład poświęcony temu tragicznemu wydarzeniu. Prelekcję zatytułowaną "Nieukarana zbrodnia komunistów. Mord polityczny w Mińsku Mazowieckim 2-3 marca 1945" roku wygłosi Damian Sitkiewicz. Mińskie spotkanie z historią odbędzie się 3 marca 2015 roku w Klubie Seniora (ul. Piłsudskiego 27). Początek godz. 18:30.

***