Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w czerwcu 2009 roku

NEOGOTYCKA ESKAPADA
Zachmurzone niebo i wszechobecna mżawka nie stanowiły żadnej przeszkody dla uczestników sobotniej, 27 czerwca, wycieczki "Śladami śmiałych projektów architektonicznych Józefa Piusa Dziekońskiego w powiecie mińskim" zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Pogodowe niedogodności nie skłoniły nikogo z grona sześćdziesięciu pięciu osób do rezygnacji w wyprawie, której poszczególnymi przystankami były Dębe Wielkie, Latowicz, Kałuszyn i Jakubów. W każdej z wymienionych miejscowości wycieczkowicze dokładnie obejrzeli lokalne kościoły, ze szczególnym uwzględnieniem ich architektonicznych detali oraz poznali historię parafii. Wszystkie powyższe świątynie, a także zwiedzany na samym początku objazdu miński kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zostały zaprojektowane lub przebudowane przez Józefa Piusa Dziekońskiego w ostatniej dekadzie XIX i w pierwszym stuleciu XX wieku. Każdą z nich charakteryzuje styl neogotycki, wśród którego przeważa jego wiślano - bałtycka odmiana. Dodatkową atrakcję dla uczestników wycieczki stanowiły prawie półgodzinne pobyty w Wielgolesie i Jeruzalu będące ważnym przerywnikiem . Całość przedsięwzięcia sfinansowanego ze środków powiatu mińskiego zwieńczyło integracyjne ognisko w podmińskim Grębiszewie. Przy wesoło płonącym ognisku przyszedł czas na podsumowanie wyprawy, które zdeterminował podziw nad talentem architekta i kunsztem wykonania jego śmiałych, trudnych wówczas do realizacji, wizji.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ
Wystawa będzie czynna do 10 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00 i w niedzielę od 12.00 do 18.00. Na wystawę składają się zdjęcia (w tym prezentowane po raz drugi fotografie Mińska Mazowieckiego wykonane w latach 70 - tych i 80 - tych) przez pracowników urzędu konserwatora zabytków w Siedlcach. Dotąd nie były one prezentowane na terenie Mińska Mazowieckiego, dopiero niedawno zostały one pozyskane do zbiorów przez TPMM. Ważnym elementem wystawy są wydawnictwa książkowe, informatory, kalendarze, plakaty informujące o wydarzeniach kulturalnych oraz ponad 100 pocztówek wydanych w ciągu minionych 20 lat w Mińsku Mazowieckim. Nie zapomniano również o mińskiej prasie.
Nowością dla osób odwiedzających wystawę może być możliwość posłuchania piosenek nagranych przez mińskie zespoły muzyczne, obejrzenia wydarzeń kulturalnych unieśmiertelnionych na płytach DVD, a także skorzystania z prezentacji multimedialnych poświęconych miastu. Każdy może również na spokojnie usiąść i przejrzeć/przeczytać ponad 20 wydawnictw wyłożonych właśnie do swobodnej lektury na "okrągłym" stole. Osoby odwiedzające ekspozycje otrzymają również wydaną przez TPMM okolicznościówkę zawierającą doniesienia Tygodnika Siedleckiego z 1989 roku z terenu Mińska Mazowieckiego i plan miasta z 1991 roku.
pozdrawiam - Tomek Adamczak
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***