Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w listopadzie 2009 roku

Cynamonowe historie
Cynamonowe historie Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i kawiarnia 'Cynamon" są organizatorami konkursu, w którym główną nagrodę stanowi możliwość wygrania kawiarnianego wieczoru dla dwóch osób. Każdy z pozostałych uczestników zabawy, który udzieli bezbłędnych odpowiedzi na poniższe pytania otrzyma ciekawe publikacje wydawane przez TPMM. Aby skorzystać z powyższych możliwości należy zmierzyć się z czterema poniższymi pytaniami, a odpowiedzi na nie przesłać drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com) lub pocztową (TPMM, ul. Okrzei 16, 05-300 Mińsk Mazowiecki) w nieprzekraczalnym terminie do północy dnia 13 listopada 2009 roku.
A oto zestaw pytań: 1. Skąd pochodzi drzewo cynamonowe: a. Azja, b. Europa, c. Afryka; 2. Jaką wysokość osiąga drzewo cynamonowe: a. 5 metrów, b. 10 metrów, c. 15 metrów; 3. W którym roku Mińsk Mazowiecki otrzymał prawa miejskie: a. 1422, b.1421, c.1412; 4. W latach międzywojennych na terenie miasta stacjonował: a. 7 Pułk Ułanów Lubelskich, b. 17 Pułk Ułanów Lubelskich, c. 13 Pułk Ułanów Włodzimierskich. Zachęcamy do udziału w konkursie i czekamy na odpowiedzi. Nagrody czekają!!!

***

Melonikowe igraszki z przeszłością
"W sobotnie popołudnie pod Resursą Miejską położoną u zbiegu ulic Karczewskiej i Poprzecznej w Mińsku Mazowieckim..." - tak mógłby zaczynać się artykuł zamieszczony na łamach mińskiej gazety ukazującej się przed 1928 rokiem. Dziś egzemplarze ówczesnej prasy można znaleźć najczęściej w archiwach i bibliotekach, tymczasem budynek Resursy nadal istnieje stanowiąc piękny element jednej z mińskich ulic. I właśnie przy tym obiekcie w najbliższą sobotę, 7 listopada, w godzinach 15.15 - 15.45 będzie przechadzał się mężczyzna w stylowym meloniku na głowie. Każda osoba, która podejdzie do niego i powie hasło: 'byłam/em na odczycie doktora Zygmunta Rozena" otrzyma pamiątkowe nagrody. Dodatkowo wszyscy wezmą udział w losowaniu specjalnego trofeum - niespodzianki. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

***

Nie wszystek zginie
Hojność osób, które w dniu Wszystkich świętych odwiedziły cmentarz w Mińsku Mazowieckim i postanowiły wesprzeć VIII Społeczną Kwestę na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków znów zaskoczyła organizatorów tego jakże potrzebnego przedsięwzięcia. Do tekturowych puszek dzierżonych przez kwestarzy wpłynęła kwota 11 000 złotych stanowiąc powtórzenie ubiegłorocznego wyniku akcji. Wśród osób zbierających pieniądze nie zabrakło m.in. dziennikarki telewizyjnej Danuty Dobrzyńskiej, pisarki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk i Miss Mazowsza ad 2009 Ewy Chojnowskiej, burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Zbigniewa Grzesiaka, radnych rady miasta Ewy Szmidt, Roberta Gałązki i Roberta ślusarczyka, dyrektorów: departamentu edukacji publicznej i sportu urzędu marszałkowskiego w Warszawie Mirosława Krusiewicza, Muzeum Ziemi Mińskiej Leszka Celeja, Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II Grzegorza Wyszogrodzkiego, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej Jadwigi Ostrowskiej – Dźwigały. środki zebrane podczas kwesty trwającej od godziny 8.00 do 16.00 zostaną przeznaczone na dofinansowanie odrestaurowania zabytkowych nagrobków, milczących świadectw historii Mińska Mazowieckiego. Przypomnijmy, że począwszy od 2001 roku organizatorowi przedsięwzięcia, Towarzystwu Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, udało się uratować od zniszczenia aż dwanaście pomników znajdujących się na mińskiej nekropolii. Pieniądze na odnowienie dużej części z nich zostały też pozyskane z Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki w ramach realizacji ogłoszonego przezeń zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji - "podtrzymanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturalnej".

***

Zamiast na zbytki przeznacz na zabytki
Nadchodzący dzień Wszystkich Świętych popularnie określany mianem Święta Zmarłych stanowi termin ósmego już alertu przypominającego o ratowaniu zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. Do trudnej walki z postępującym niszczeniem pomników znajdujących się na mińskiej nekropolii przystąpiło w 2001 roku Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego organizując wówczas pierwszą społeczną kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na mińskim cmentarzu parafialnym. Od tej pory, dzięki staraniom TPMM i wsparciu Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki udało się odnowić dwanaście nagrobków. W czasie kwest TPMM zebrało do tej pory ogółem 46 978 złotych, natomiast Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki w 2008 i 2009 roku w ramach ogłoszonego konkursu w dziedzinie "podtrzymania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturalnej" przyznał na ten cel TPMM środki finansowe łącznie w wysokości 59 500 złotych. Na tuzin odrestaurowanych nagrobków składają się pomniki: hrabiego Bartłomieja Lanckorońskiego, Józefy Żełtobruchow z domu baronowej von Fitingoff - Schell, Władysława Orzechowskiego, Aleksandry z Dybowskich Wolskiej, Adama Paczyńskiego, Jadwigi z Dybowskich Wolskiej, podpułkownika Onufrego Suryna, księdza Piotra Paderewskiego, Stanisława Przegalińskiego, urna nagrobna Stasia Oczesalskiego i dwa dziewiętnastowieczne pomniki osób nieznanych. Świetność owym zabytkom przeszłości została przywrócona, dzięki pieczołowitości osób związanych z warszawską pracownią konserwatorską "Talent Antika" Bogusława Korneckiego współpracującą ze społecznym komitetem na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na warszawskich Powązkach. Dodatkowo dzieło odnowienia mińskich pamiątek przeszłości wsparły lokalne firmy "Konstans", "Partner", "Remex"" oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Lądowego "Mazowieckie Mosty" sp. z o.o.
Serdeczne podziękowania należą się również wszystkim osobom dobrej woli, które w dniu 1 listopada przekazywały pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na mińskim cmentarzu oraz wszystkim kwestarzom społecznie i aktywnie uczestniczącym w kwestach organizowanych przez TPMM.
Tegoroczna VIII Społeczna Kwesta Cmentarna Na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim odbędzie się 1 listopada 2009 roku w godzinach 8.00 - 16.00. Kwestarzy będzie można spotkać zarówno przy wejściu na część komunalną, jak i parafialną mińskiej nekropolii.

***