Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w sierpniu 2009 roku

Piątek z depozytem w tle
Dwudziesty pierwszy dzień sierpnia 2009 roku stanowi i będzie stanowić jedną z najważniejszych dat w dziejach Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W słoneczny piątkowy ranek prezes TPMM Tomasz Adamczak i wiceprezes TPMM Artur Piętka przekazali w depozyt Muzeum Ziemi Mińskiej obraz Juliusza Hewelke "Pałac w Mińsku Mazowieckim" i kolorowy plan miasta z 1846 roku. Podpisana adekwatna umowa użyczenia zakłada, że oba wymienione przedmioty będą w depozycie MZM do 30 września 2011 roku. Najpóźniej do końca września bieżącego roku, zgodnie z decyzją zarządu TPMM, w depozyt MZM zostaną przekazane również zbiory dr Mariana Benko.

***

Obrońcom Niepodległej
Tradycyjnie już coroczne mińskie obchody "Cudu nad Wisłą" odbywają się siedemnastego sierpnia. Tego dnia w 1920 roku w Mińsku Mazowieckim nastąpiło dopełnienie bitwy warszawskiej, jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach oręża polskiego. W tegorocznych uroczystościach mających miejsce w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pod Pomnikiem Niepodległości i w Miejskim Domu Kultury nie zabrakło członków TPMM. Okolicznościową wišzankę kwiatów pod pomnikiem złożyli Lilla Kłos, Leszek Polkowski i Krzysztof Zgutka oddajšc tym samym hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny.

***

Przez Zatorze marsz !!!
Prawie dwadzieścia osób uczestniczyło w kolejnej wycieczce pieszej zorganizowanej w niedzielę, 2 sierpnia, przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Tym razem przewodnikiem wyprawy był Piotr Wojdyga, a jej uczestnicy odwiedzili ciekawe miejsca znajdujące się na mińskim Zatorzu. W trakcie ekspedycji piechurzy dotarli do ruin budynku przepompowni wody, sprawdzili stan czystości przepływającej tuż obok rzeki Srebrnej, wyobrazili sobie stojące tuż przy jej brzegach młyny, ocenili kondycję sosny - najbardziej znanego mińskiego zabytku przyrody, przemierzyli w całości ulicę Stankowizna i wreszcie nasycili oczy przykładami architektury przemysłowej znajdującej się na terenie Fabryki Urządzeń Dźwigowych. Całości towarzyszyła ładna pogoda skłaniająca uczestników marszu nie tylko do kontemplowania uroków sierpniowego popołudnia, ale i dzielenia się posiadaną przez siebie wiedzą dotyczącą dziejów Mińska Mazowieckiego.

***

Zaproszenie na wycieczkę
Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza na wycieczkę po mieście pt. "Od Pompki do młyna", która odbędzie się w najbliższą niedzielę 2 sierpnia. Zbiórkę uczestników wycieczki zaplanowano na godzinę 17.00 u zbiegu ulic Sosnkowskiego i Sportowej. Przewodnikiem wyprawy będzie tym razem Piotr Wojdyga. Serdecznie zapraszamy.

***