Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w maju 2010 roku

Dokumentalne popołudnie
Gościnna sala konferencyjna Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Mińsku Mazowieckim stanowiła miejsce, w którym odbyło się następne, tegoroczne, przedsięwzięcie kulturalne zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W środowej, 26 maja, wyprawie w przeszłość zdecydowało się uczestniczyć kilkanaście osób, przybyłych do CKU w celu obejrzenia filmu dokumentalnego pt. "Po-lin. Okruchy pamięci" i spotkania się z reżyserem tegoż obrazu Jolantą Dylewską. Wydaje się, że goście uczestniczący w kolejnym projekcie sygnowanym przez TPMM mogli być zadowoleni z jego realizacji. Film, przedstawiający przedwojenną codzienność społeczności żydowskiej zamieszkującej polskie miasta i miasteczka, wywołał u widzów bardzo duże zainteresowanie. Tymczasem Jolanta Dylewska ze spokojem i wyrozumiałością odpowiadała na wszelkie pytania padające ze strony gości projekcji. Uczestników przedsięwzięcia interesowały głównie zagadnienia związane z pracą nad powstaniem filmu oraz możnością dotarcia do wykorzystanych w nim przedwojennych nagrań. (tok) ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

Dworska wyprawa
Objazd historyczno - turystyczny pt. "Szlakiem dworów i pałaców ziemi mińskiej" to kolejna propozycja skierowana nie tylko dla miłośników historii, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Tegoroczna, autokarowa, ekspedycja odwiedzi między innymi rezydencje szlacheckie lub ich pozostałości znajdujące się w Rudzie, Żakowie, Pogorzeli, Kątach Zdroju, Grzebowilku, Waliskach, Wielgolesie, Dłużewie i Bożej Woli. Wycieczkowicze wyjadą również poza granice powiatu mińskiego docierając do pałacu w Otwocku Wielkim i zamku w Czersku. Całość objazdu zamknie tradycyjne ognisko, przy którym dojdzie do wymiany poglądów i refleksji dotyczących m.in. stanu zachowania dworków i pałaców.
Wycieczka odbędzie się w sobotę 12 czerwca, zbiórka osób zainteresowanych udziałem w ekspedycji została wyznaczona na placu przed Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim. Koszt uczestnictwa w wyprawie wynosi 30 złotych. Zapisy przyjmowane są zasadniczo na dyżurach zarządu TPMM, wtorki godzina 17.00 - 19.00. Uwaga - liczba miejsc ograniczona.

***

Pamięci starszych braci
Upalna pogoda towarzyszyła uczestnikom niedzielnego, 23 maja, spaceru z przewodnikiem po mińskim cmentarzu żydowskim, który został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Przedsięwzięcie mające na celu przybliżenie historii mińskiej społeczności żydowskiej spotkało się z dużym odzewem, wzięło w nim udział dwadzieścia pięć osób. W trakcie przedsięwzięcia zatytułowanego "Żydzi mińscy. Anatomia prowincjonalnej społeczności" przedstawiona została historia mińskiego kirkutu, jego specyfika oraz dzieje mińskich "starszych braci w wierze". Stosowne informacje przekazywane w przystępny sposób przez przewodniczkę spaceru Alicję Gontarek spotkały się z zainteresowaniem stanowiąc dobrą podstawę pod ożywioną dyskusję. Dotyczyła ona m.in. specyfiki pogrzebowych zwyczajów żydowskich, ornamentyki macew, postaci mińskich rabinów oraz stanu zaniedbania mińskiego cmentarza żydowskiego. Na zakończenie przedsięwzięcia jego uczestnicy otrzymali wydawnictwa ufundowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPACERU

***

W krainie potyczek z historią
Piękne wnętrza Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich stanowiącego organiczną część Muzeum Ziemi Mińskiej były, w czwartek 20 maja, niemym świadkiem wręczenia nagród w konkursie "Wspomnienia wojenne w mojej rodzinie". Organizatorami tegoż przedsięwzięcia byli Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Szacowne jury obradujące w składzie Anna Popławska (Biblioteka Pedagogiczna), Tomasz Adamczak (TPMM), Janusz Kuligowski (TPMM) i Leszek Celej (MZM) za najlepsze prace złożone na konkurs uznało relacje przygotowane przez Julię Garbecką ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Rudzie i Klaudię Kaczmarczyk z Gimnazjum Gminnego im. Bohaterów Powstania Listopadowego w Dębem Wielkim. Warto wspomnieć, że wczesną wiosną TPMM było ponadto współorganizatorem wraz ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim Powiatowego Konkursu Literackiego "Legenda o mojej ziemi".

***

Żołnierzom nieznanym

Pierwszomajowa sobota stanowiła termin przywrócenia porządku na mogile nieznanego żołnierza znajdującej się lesie położonym nieopodal miejscowości Cielechowizna. W przedsięwzięciu tym oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i sympatyków stowarzyszenia wzięli również udział harcerze z mińskiej komendy Związku Harcerstwa Polskiego. Po oczyszczeniu terenu z chwastów i naniesieniu świeżego pokładu ziemi na mogile ustawiono liczne lampki nagrobne. Dodatkowo na brzozowym krzyżu została umieszczona tabliczka informująca o spoczywającym w tym miejscu nieznanym żołnierzu, którą społecznie przygotował Jacek Sawicki.

***