Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło we paździermiku 2010 roku

Czwartkowy wieczór z historią
Dysertacja naukowa autorstwa Lilli Małgorzaty Kłos zatytułowana "Mińsk Mazowiecki. Miasto i powiat w Drugiej Rzeczypospolitej" ujrzała wreszcie światło dzienne w postaci książkowej. Ten fakt, ważny nie tylko dla lokalnej historiografii, miał miejsce w czwartkowe popołudnie 28 października w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Książkowemu debiutowi dr Lilli Kłos towarzyszyło okolicznościowe spotkanie współorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Warto podkreślić, że w trakcie promocji nie zabrakło głośnego czytania fragmentów monografii, sesji pytań zadawanych autorce przez młodzież i prezentacji slajdów przedstawiających widoki przedwojennego Mińska Mazowieckiego. Badaczka dziejów "małej ojczyzny" zebrała też liczne gratulacje skierowane pod jej adresem m.in. przez dyrekcję szkoły w której na codzień pracuje - Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Ciepłe słowa przekazali również dr Lilli Kłos goście przybyli ze stolicy - Zbigniew Markert z wydawnictwa "Egros" oraz Anna Hejman z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Monografia "Mińsk Mazowiecki. Miasto i powiat w Drugiej Rzeczypospolitej" stanowi ważną pozycję w pejzażu książek historycznych dotyczących przeszłości powiatu mińskiego. Zagadnienia poruszone przez nią w monografii zostały potraktowane solidnie, dzięki czemu nabrała ona rzetelnego naukowego rytu. Dodatkowym atutem książki jest przystępny język, którym została napisana.
Tymczasem TPMM ma dla Państwa niespodziankę w postaci możliwości otrzymania jednego z dwóch egzemplarzy książki przeznaczonych na okolicznościowy konkurs. Aby odebrać powyższą publikację należy na adres mailowy tpmmaz@gmail.com nadesłać sześć nazw ulic, które figurowały w planach przedwojennego Mińska Mazowieckiego i mieć szczęście w losowaniu. Na odpowiedzi czekamy do poniedziałkowej północy 15 listopada.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

Uratowane świadectwa przeszłości
Nieco ponad dwa miesiące potrwała renowacja trzech zabytkowych nagrobków znajdujących się na co dzień na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. W odnowienie pomników Heleny Surynowej, Walentego Kwiatkowskiego i Kazimiery z Rydzykowskich Wojewódzkiej zaangażowało się Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, które środki na powyższy cel otrzymało, w ramach konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych, od Miasta Mińsk Mazowiecki i pozyskało w czasie ubiegłorocznej kwesty mającej miejsce 1 listopada na mińskiej nekropolii. Głównym wykonawcą prac była firma "Monolit" z Piaseczna, swój wkład w uratowanie nagrobków miała ponadto firma kamieniarska Bogusławy Sawickiej odpowiedzialna za wykonanie podmurówek. Dodajmy, że wyżej wymienione obiekty powróciły na miński cmentarz w czwartek 14 października. Tymczasem TPMM przygotowuje się do przeprowadzenia tegorocznej, dziewiątej już, Społecznej Kwesty na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków znajdujących się na nekropolii w Mińsku Mazowieckim. Prawdopodobnie odbędzie się ona tym razem w ciągu dwóch dni, w niedzielę i poniedziałek, 31 października i 1 listopada. Zebrane wówczas pieniądze zostaną przeznaczone na uratowanie od zniszczenia następnych zabytkowych mińskich nagrobków.


kliknij na zdjęcia by je powiększyć

***

Pałacowe piaski
Sala kameralna Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim gościła uczestników tegorocznej odsłony sesji popularnonaukowej "Z mazowieckich piasków... Znani i nieznani", wydarzenia organizowanego od sześciu lat przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Goście przedsięwzięcia, sfinansowanego ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki, mogli wysłuchać pięciu interesujących referatów poświęconych osobom wpisującym się w dzieje Mińska Mazowieckiego i powiatu mińskiego. Ciekawe prelekcje, ilustrowane prezentacjami multimedialnymi, wygłosili tym razem: Artur Wróblewski ("Carl Mannerheim - twórca odrodzonej państwowości fińskiej"), Alicja Gontarek ("Metody i techniki wareckiego sztadlunt na przykładzie działalności Mordechaja Michelsona z Kałuszyna"), Damian Sitkiewicz ("Stanisław Dłużewski jako wzór postawy patriotycznej i ziemiańskiej"), Maciej Bartnicki ("Mińska scena muzyczna w latach 1989 - 2010") i Andrzej Soćko ("Cień" - czyli harcmistrz Zbigniew Dobrowolski legenda mińskiego harcerstwa").
Zwieńczenie sesji, którą przygotowała Lilla Kłos stanowiła krótka dyskusja dotycząca zagadnień omawianych w trakcie popularnonaukowego spotkania mającego miejsce we wtorkowe popołudnie 5 października.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***