Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w listopadzie 2011 roku

Listopadowa sesja historyczna
Ważny element działalności Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego stanowią cyklicznie organizowane sesje popularnonaukowe. Kolejna z nich zatytułowana "Wojna i okupacja na ziemi mińskiej 1939-1944" odbędzie się już w najbliższą sobotę, 26 listopada, w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Początek przedsięwzięcia prowadzonego przez Alicję Gontarek i Damiana Sitkiewicza zaplanowano na godzinę 10.00. Serdecznie zapraszamy !!!
Poniżej zamieszczamy szczegółowy program sesji:
10.00-10.05 Powitanie i rozpoczęcie sesji
10.05-10.30 dr Rafał Roguski
Dowództwo Okręgu Korpusu nr 1 w Warszawie
10.30-10.50 mgr Damian Sitkiewicz
Miasto Mińsk Mazowiecki i jego mieszkańcy
10.50-11.10 mgr Alicja Gontarek
Mińskie getto w świetle "Seifer Minsk Mazowiecki"
11.10-11.30 dr Grażyna Korneć
Oświata i tajne nauczanie w powiecie mińskomazowieckim
11.30-11.50 Przerwa kawowa
11.55-12.15 mgr Zdzisław Ćmoch
Ziemiańska rodzina Wyleżyńskich z Wielgolasu
12.15-12.35 mgr Michał Musiałkiewicz
Postawy społeczeństwa polskiego wobec okupanta
12.35-12.55 dr Janusz Kuligowski
Miejsca pamięci narodowej w Mińsku Mazowieckim 1939-1944
12.55-13.15 Dyskusja i zakończenie sesji.

***

Rekordowa kwesta
Dziesiąta, jubileuszowa, Społeczna Kwesta Cmentarna na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim zakończyła się zebraniem rekordowej sumy pieniędzy wynoszącej 15 001,60 zł. Zebrane środki umożliwią dofinansowanie odnowienia dwóch pomników nagrobnych: Wandy Walerii z Wasilewskich Bissen i Aleksandra Skrzyszowskiego. W rolę kwestarzy, w czasie przedsięwzięcia zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, wcieliło się tym razem ponad czterdzieści osób. Każda z nich przez około godzinę czasu pełniła dyżur u wrót cmentarza parafialnego i komunalnego w Mińsku Mazowieckim zachęcając przechodzące osoby do wrzucania do puszek datków na rzecz odnawiania mińskich, zabytkowych, nagrobków. - Muszę przyznać, że w tym roku ludzie wrzucali jak rzadko kiedy. Były momenty, że ustawiali się w kolejce do puszki. Miło było popatrzeć jak mińszczanie angażują się w tą akcję - podkreślił jeden z kwestarzy Adam Szczepaniak. Podobnie jak w latach ubiegłych osoby przekazujące pieniądze na szczytny cel jakim niewątpliwie jest ratowanie nagrobków otrzymywały pamiątkowe pocztówki. Zawierały one lotnicze spojrzenie na mińską nekropolię oraz przedstawiały pomnik nagrobny Wandy Walerii z Wasilewskich Bissen, który jest odnawiany w bieżącym roku z inicjatywy TPMM. Wtorkową, 1 listopada, kwestę wsparli również Poligrafia Wydawnictwo "Żelazo", stojedzka firma Akpud, Agencja Reklamowa Jankowski Media, Marek Łodyga i mińskie tygodniki: "Nowy Dzwon", "Co słychać ?", "Lokalna", Jacek Sawicki i "Zakład Kamieniarski" Bogusława Sawicka.
W 2011 roku kwestarzami w czasie mińskiej X Społecznej Kwesty Cmentarnej na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków byli: Barbara Sosnowska-Dzienio, Ewa Borkowska, Lilla Kłos, Elżbieta Rozparzyńska, Hanna Gnich, Małgorzata Gierdal, Krystyna Milewska-Stasinowska, Aleksandra Wicik, Elżbieta Janke, Joanna Wilczak, Elżbieta Dunajewska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Szczepanik, Monika Rozalska, Leontyna Sprzątczak, Paulina Szyjanowicz, Milena Bakuła, Urszula Ćwiek, Paulina Komorowska, Anna Kowalczyk, Paulina Zagórska, Klaudia Jakubiak, Robert Ślusarczyk, Michał Góras, Piotr Wojdyga, Mariusz Dzienio, Mirosław Krusiewicz, Grzegorz Wyszogrodzki, Adam Szczepaniak, Dariusz Mól, Robert Smuga, Marcin Jakubowski, Daniel Gągol, Andrzej Gągol, Radosław Gromski, Leszek Polkowski, Andrzej Soćko, Wojciech Bednarczyk, Robert Gałązka, Jerzy Gryz, Zbigniew Grzesiak, Łukasz Lipiński, Michał Rogala i Marek Nowicki (kolejność przypadkowa).
ZOBACZ ZDJĘCIA Z KWESTY

***