Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w lutym 2011 roku

Mroźne igraszki
Zaledwie pięć osób wzięło udział w sobotnich, 19 lutego, "Zimowych Igraszkach Historycznych" zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Uczestnicy przedsięwzięcia spotkali się pod budynkiem znajdującym się u zbiegu ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, na którym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona rodzinie Sażyńskich. W miejscu tym zaplanowano pierwszy etap tegorocznych "Igraszek...", natomiast drugi miał miejsce na ulicy Rodziny Sażyńskich. Ze względu na małą liczbę osób zdecydowanych na udział w przedsięwzięciu jego organizatorzy zrezygnowali z rozegrania etapu trzeciego. Został on zastąpiony zadaniem uczestnikom edukacyjnej zabawy kilku pytań dotyczących działalności Armii Krajowej na terenie Mińska Mazowieckiego. Nagrodami w "Igraszkach..." były tym razem m.in. najnowsze publikacje TPMM - "Rocznik mińskomazowiecki" zeszyt 18, Stanisław Kazikowski "Wspomnienia mińskomazowieckie" i komplety pocztówek "Mińsk Mazowiecki. Wczoraj i dziś". Dodatkowe trofeum stanowiły komplety pocztówek przekazane przez Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki i albumy "Mińsk Mazowiecki. Moje miasto" oraz ufundowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej publikacja Krzysztofa Szczypiorskiego "Historia kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim".
ZOBACZ ZDJĘCIA

***

Zimowy wieczór wspomnień
Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Muzeum Ziemi Mińskiej były organizatorami spotkania literackiego ze Stanisławem Kazikowskim, autorem książki zatytułowanej "Wspomnienia mińskomazowieckie". Promocję publikacji, mającą miejsce 10 lutego w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim, uświetnił występ zespołu Costanova. Piosenki zaśpiewane przez Elżbietę Sieradzińską, której towarzyszyło męskie trio w składzie Jan Kaczorek (gitara), Dariusz Glanas (kontrabas), Stanisław Krzemiński (perkusja) spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności. Ponad siedemdziesięcioosobowe audytorium z równą uwagą wysłuchało opowieści o przedwojennym i okupacyjnym życiu codziennym w Mińsku Mazowieckim, barwnie przekazywanych przez Stanisława Kazikowskiego. Praktycznie poruszył on każdy najważniejszy aspekt funkcjonowania miasta nad Srebrną, dzięki czemu dwugodzinne spotkanie z autorem "Wspomnień..." przekształciło się w kolejną wyprawę w historyczną przeszłość Mińska Mazowieckiego. Końcowy przystanek podróży stanowiła tym razem możliwość nabycia publikacji i zdobycia doń okolicznościowego wpisu Stanisława Kazikowskiego.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

***


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ...

***

Zimowe igraszki historyczne
Pierwsza edycja tegorocznych "ulicznych igraszek historycznych" organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego będzie związana z mińskimi żołnierzami Armii Krajowej i harcerzami należącymi do Szarych Szeregów. Tym razem uczestnicy rywalizacji, której patronuje historia - "nauczycielka życia" będą mogli zmierzyć się z trzema zadaniami. Nagrodę za rozwiązanie pierwszego z nich będzie stanowił improwizowany komplet pocztówek wydanych przez TPMM, pokonanie następnych trudności będzie równoznaczne z otrzymaniem interesujących publikacji książkowych. Na "dzień dobry" osoby zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu powinny przybyć w najbliższą sobotę, 19 lutego, w godzinach 14.30 - 14.45 pod jeden z mińskich budynków, na którym znajduje się tablica poświęcona rodzinie Sażyńskich i podać osobie przechadzającej się w wojskowym hełmie na głowie nazwiska pięciu osób aresztowanych przez Niemców w czasie "Wielkiej Wsypy". Na tym etapie będzie można zakończyć swój start w "ulicznych igraszkach historycznych" aczkolwiek każdy chętny otrzyma kopertę z zadaniem numer dwa..., a w następnym miejscu także z zadaniem numer trzy... .Warto pamiętać o zabraniu ze sobą planu miasta oraz przypomnieć sobie najważniejsze fakty związane z działalnością AK i Szarych Szeregów na terenie Mińska Mazowieckiego.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

Wspomnieniowe popołudnie
Sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim ugości uczestników czwartkowego, 10 lutego, spotkania literackiego, którego bohaterem będzie autor "Wspomnień Mińskomazowieckich" Stanisław Kazikowski. W trakcie przedsięwzięcia przygotowywanego wspólnie przez Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego nie zabraknie zaprezentowania publikacji, rozmowy z autorem dotyczącej jego mińskich wspomnień oraz możliwości nabycia publikacji zaopatrzonej w autograf Stanisława Kazikowskiego. Dodatkowo w czasie wieczoru literackiego wystąpi zespół Costanova, którego charyzmatyczną liderką jest Elżbieta Sieradzińska. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00.
Serdecznie zapraszamy!!!
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

***