Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w maju 2012 roku

Historyczna czterdziestka

Piękna i funkcjonalna aula Gimnazjum Miejskiego nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim po raz drugi w historii gościła uczestników Ogólnomiejskiego Testu Wiedzy o Historii Miasta, którego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Do zmagań stanowiących element tegorocznych obchodów 591 rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu i 50 rocznicy założenia TPMM przystąpiło czterdzieścioro zawodniczek i zawodników. Głównym trofeum przeznaczonym dla zwycięzcy przedsięwzięcia, mającego miejsce w środę 16 maja, był tym razem aparat fotograficzny ufundowany przez mińską firmę KNK Neptun. Nagroda ta powędrowała w ręce Krzysztofa Śledziewskiego, który jako jedyny z uczestników kulturalnej imprezy bezbłędnie rozwiązał test. Drugie miejsce w kategorii open zajęła tymczasem Aleksandra Bielecka, zaś trzecie Michalina Łubkowska. Co ciekawe ostatniej z wymienionych zawodniczek gorycz z powodu uplasowania się na najniższym stopniu podium osłodziła z pewnością świadomość odniesionego triumfu wśród przedstawicieli młodzieży szkolnej. Tuż za jej plecami zameldował się Dawid Frączkowski, natomiast na trzeciej pozycji została sklasyfikowana Natalia Kulbacka.
Organizatorzy historycznego turnieju pokusili się ponadto o ponowne wyłonienie najlepszych uczestników testu reprezentujących kategorie vip i nauczyciel historii. W pierwszej z nich zwycięstwo odniósł wiceprezes Klubu Dawnych Motocykli "Magnet" Piotr Wojdyga, na drugą lokatę wskoczył prezes KDM "Magnet" Daniel Gągol, z zajęciem trzeciego miejsca musiał się pogodzić wiceprzewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Michał Góras. Dodajmy, że wśród szkolnych historyków pojawił się niestety tylko jeden turniejowicz, Sławomir Borkowski. W związku z tym okazał się on triumfatorem tej kategorii. Środowe zmagania historyczne przyniosły ze sobą sporą dawkę emocji. Ich kumulacja nastąpiła w momencie rozgrywania trzech dogrywek pisemnych i ustnych potrzebnych do ostatecznego ukształtowania pierwszych trójek w rankingach open, vip i młodzież szkolna.
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali tym razem z ramienia TPMM Tomasz Adamczak, Barbara Sosnowska-Dzienio, Piotr Nowicki, Lilla Kłos i Joanna Wilczak oraz wspierająca ich nauczycielka historii z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim Ewa Borkowska. Piękne nagrody rzeczowe dla uczestników testu ufundowali tym razem: KNK Neptun, Alsen Emix, kawiarnia Cynamon, pizzerie Iguana i Piacere, salon fryzjerski "U Marcina", Andrzej Kośnik, Muzeum Ziemi Mińskiej, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Kulturalna i TPMM.

***

Jubileuszowe igraszki historyczne
"Złoty" jubileusz funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego stanowi doskonałą okazję do przeprowadzenia kolejnej edycji konkursu plenerowego - "ulicznych igraszek historycznych". Tym razem osoby pragnące zdobyć niebanalne nagrody powinny stawić się w sobotę 12 maja w godzinach 12.00-13.00 pod budynkiem znanym mińszczanom jako Dom Partii. W obiekcie tym znajdowała się jedna z siedzib Towarzystwa. Na placu przed wejściem do tego budynku na osoby zainteresowane wywalczeniem trofeów będzie czekała osoba trzymająca w dłoni . Wystarczy do niej podejść, podać rok założenia TPMM i odebrać nagrodę. Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie !!! Do zobaczenia !!!

***

Przetestują wiedzę o Mińsku II
Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego uprzejmie informuje, że w związku z przypadającą w bieżącym roku 591 rocznicą nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki i 50 rocznicą założenia TPMM postanowiło uczcić te wydarzenie między innymi poprzez zorganizowanie Miejskiego Testu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. Przedsięwzięcie to skierowane jest do wszystkich zainteresowanych nim osób, będzie ono polegało na rozwiązaniu pisemnego testu poświęconego dziejom Mińska Mazowieckiego. Najlepsi uczestnicy zmagań otrzymają pamiątkowe puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Trofea te zostaną przyznane w czterech kategoriach: open, vip, młodzież szkolna, nauczyciele historii. Powyższy test zostanie przeprowadzony 16 maja 2012 roku w auli Gimnazjum Miejskiego nr 3 imienia Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim. Początek przedsięwzięcia nastąpi o godzinie 19.00. Zgłoszenia do udziału w tej historycznej rywalizacji należy nadsyłać do północy 15 maja na adres mailowy TPMM (tpmmaz@gmail.com) lub uczynić to drogą telefoniczną / sms (tel. 512 517 774). Dodajmy, że pytania na konkurs zostaną przygotowane na podstawie artykułu Janusza Kuligowskiego pt. "Najkrótsza historia Mińska Mazowieckiego" oraz zarysu historii Towarzystwa jego autorstwa. Materiały te wraz z stosownym regulaminem zmagań można między innymi pobrać ze strony internetowej TPMM (www.tpmm.pl, dział "Do pobrania").
Główną nagrodą w zmaganiach jest aparat fotograficzny ufundowany przez firmę KNK Neptun z Mińska Mazowieckiego. Serdecznie zapraszamy do udziału w rywalizacji !!!

***

50 lat minęło...
Gmach mińskiego Technikum Ekonomicznego był miejscem, w którym 6 maja 1962 roku odbyło się posiedzenie komitetu założycielskiego Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Spotkanie to zaowocowało powołaniem pierwszego w dziejach zarządu TPMM, gremium mającego funkcjonować do momentu pierwszych statutowych wyborów. W ten sposób rozpoczęła się historia stowarzyszenia, organizacji która od pięćdziesięciu lat wpisuje się w krajobraz miasta Mińska Mazowieckiego i powiatu mińskiego.
W najbliższym czasie członkowie Towarzystwa upamiętnią to wydarzenie w postaci zorganizowania i przeprowadzenia kilku okolicznościowych przedsięwzięć. Ich szczegółowy harmonogram jest zamieszczony na plakacie znajdującym się poniżej.
Dziękujemy za jego przygotowanie pani Joannie Wilczak.
Serdecznie zapraszamy Państwa do skorzystania z naszych propozycji.

***