Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło we wrześniu 2012 roku

Historyczna środa z TPMM

Prawie sto osób wzięło udział w środowej, 12 września, promocji książki "Mińsk Mazowiecki-jedno miasto? Studium historyczno-urbanistyczne Mińska Mazowieckiego i Sendomierza", wydanej wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i firmę Fotopia. W czasie przedsięwzięcia odbywającego się w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim nie zabrakło m.in. rozmowy z autorką publikacji Alicją Lutostańską, którą przeprowadził członek zarządu TPMM i komitetu redakcyjnego publikacji Damian Sitkiewicz. Bohaterka spotkania była również adresatką licznych słów gratulacji kierowanych do niej przez gości przybyłych na kulturalną imprezę. Dużą grupę wśród nich stanowili przedstawiciele warszawskiego środowiska naukowego, na czele z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, profesorem Lechem Królikowskim. Warto podkreślić, że w atmosferę wydarzenia wprowadził wszystkich znany aktor Stanisław Górka czytający fragmenty publikacji przynoszących wycinki informacji dotyczących Mińska Mazowieckiego oraz śpiewający odpowiednio dobrane piosenki. Zgodnie ze swoją zapowiedzią "poczarował" on publiczność, dzięki czemu magiczny klimat towarzyszący promocji prysł dopiero w momencie opuszczenia pałacowych progów przez ostatniego z gości kulturalnego spotkania. Na szczęście pozostała znakomicie przygotowana książka będąca owocem żmudnej pracy autorki, komitetu redakcyjnego (Damian Sitkiewicz, Alicja Gontarek), korektorów (Damian Sitkiewicz, Alicja Gontarek, Mariola Kruszewska) i wykonującego skład publikacji Przemysława Piątkowskiego. Istotną rolę w ujrzeniu przez książkę światła dziennego odegrał również Piotr Nowicki, który pozyskał mecenasów wspierających finansowo wydanie studium. Osoby zainteresowane jego nabyciem powinny odwiedzić mińskie księgarnie oraz dobrze zaopatrzone sklepy papiernicze.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z PROMOCJI KSIĄŻKI

***

Zaproszenie na wystawę

W weekend 22-23 września powrót do czasów dzieciństwa zapewni Wystawa Zabawek PRL. Na zwiedzających czekają stare lalki i misie, wózki, drewniane i metalowe pojazdy, sterowane samochody, kolejka, działające kuchenki i praleczki oraz inne zabawki z epoki PRL-u.
Dodatkową atrakcją będzie interaktywna forma wystawy, która pozwoli wszystkim zwiedzającym aktywnie poznawać specyfikę tamtych czasów, poznać sekrety wykonania zabawek - technologię odlewania ołowianych żołnierzyków, działanie projektora czy gramofonu.
Integralną częścią ekspozycji będą seanse bajek z rzutnika Ania, wyświetlane w ciemnościach. Dla majsterkowiczów – zabawa klockami konstrukcyjnymi i możliwość wykonania obrazka wypalarką. Na dzieci czeka mnóstwo zabawy w kąciku zabaw, na dorosłych - dużo wspomnień oraz... rozrywki intelektualnej.
Wystawę można odwiedzić w Miejskiej Bibliotece Pubicznej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Piłsudskiego 1a, 22-23 września w godz. 10-18.
Organizatorzy wystawy czyli Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na sentymentalną podróż w czasie!

***

Dotknęli Podlasia

Aż sześćdziesiąt trzy osoby zdecydowały się uczestniczyć w drugim, tegorocznym, objeździe krajoznawczo-historycznym zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Wycieczkowicze wyruszyli w drogę w sobotni poranek, 1 września, z placu znajdującego się przed Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim. Następne przystanki wyprawy znajdowały się w miejscowościach Mrozy, Kałuszyn, Węgrów, Liw i Sucha koło Grębkowa. Dodatkowo na wszystkich podróżników czekał nieoczekiwany postój w Cegłowie, gdzie zostali oni zaopatrzeni w pyszne sójki mazowieckie przygotowane przez panią Annę Kotuniak z Podciernia. Na pobyt w dwóch pozostałych miejscowościach znajdujących się na terenie powiatu mińskiego złożyły się spotkania z wójtem gminy Mrozy Dariuszem Jaszczukiem i przedstawicielką Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kałuszyńskiej Marią Bartosiak. Z prawdziwym zaangażowaniem przedstawili oni gościom przybyłym z Mińska Mazowieckiego zarówno przeszłość, jak i teraźniejsze realia życia grodów nad Trytwą i Witówką. Po opuszczeniu powiatu mińskiego kawalkada TPMM, złożona z autokaru i busa, dotarła na ziemie powiatu węgrowskiego zaliczanego do zachodnich rubieży Podlasia. W czasie prawie trzygodzinnego pobytu w Węgrowie sobotnia ekspedycja zwiedziła trzy miejscowe kościoły, odwiedziła ewangelicki cmentarz i obejrzała ciekawie odnowiony miejski rynek. Naturalnie wycieczkowicze nie byli pozostawienie sami sobie, gdyż fachową opiekę roztoczyła nad nimi lokalna przewodniczka Jadwiga Giers. We wczesnych godzinach popołudniowych wycieczka opuściła Węgrów, po czym przyjechała do Liwa. Największą atrakcją turystyczną tej miejscowości jest zamek toteż nie wypadało nie odwiedzić wnętrz i obejścia tego interesującego obiektu. Ostatnim punktem programu drugiej, tegorocznej, wycieczki zorganizowanej przez TPMM były odwiedziny skansenu w Suchej koło Grębkowa. Sentymentalny pobyt w miejscowym dworze i spacer po terenie urozmaiconym budynkami, przeniesionymi z różnych zakątków wschodniego Mazowsza, stanowiły nie lada atrakcję dla osób biorących udział w eskapadzie. Zakończeniem przedsięwzięcia było tradycyjne ognisko z kiełbaskami, przy którym toczyły się poważne rozmowy dotyczące zwiedzanych miejsc oraz (nie)poważne oddające choć trochę atmosferę gorączki sobotniej nocy. Wspólnego śpiewania również nie zabrakło...

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYCIECZKI

***

Mińsk Mazowiecki - jedno miasto ?

Promocja książki-albumu zatytułowanego "Mińsk Mazowiecki-jedno miasto. Studium historyczno-urbanistyczne Mińska Mazowieckiego i Sendomierza" to kolejna propozycja skierowana do miłośników lokalnej historii przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W czasie spotkania zaplanowanego na najbliższą środę, 12 września, w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim będzie można m.in. zapoznać się z fragmentami zapomnianych XIX-wiecznych tekstów o Mińsku Mazowieckim, które przeczyta aktor Stanisław Górka. Ważnym elementem wydarzenia będzie możliwość wysłuchania rozmowy prowadzonej z autorką publikacji Alicją Lutostańską przez Damiana Sitkiewicza. Środowe przedsięwzięcie zaowocuje również sposobnością zakupu książki-albumu i uzupełnieniem kart publikacji o autograf autorki.
Początek promocji został przewidziany na godzinę 17.00. Serdecznie zapraszamy!!!

***

Odnaleziona kamienica

Pierwszy, wrześniowy, dyżur członków zarządu TPMM przyniósł ze sobą rozstrzygnięcie konkursu zatytułowanego po prostu "Sierpniowa potyczka internetowa". Przedmiotem zmagań było podanie adresu kamienicy, której podwórze zostało zaprezentowane na fotografii. Prawidłową odpowiedź, brzmiącą ul. Warszawska 140/42 podały zaledwie trzy osoby i to właśnie wśród nich została rozlosowana główna nagroda kulturalnej zabawy - niezawodny radioodbiornik "Mewa". Powędrował on w ręce Jarosława Janczewskiego. Pozostałe osoby otrzymały bogaty pakiet publikacji książkowych, których lektura powinna stanowić dobre antidotum na dekadenckie nastroje mogące opanować każdego w czasie długich jesiennych wieczorów.

***