Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w czerwcu 2013 roku

Środowy przełom historyczny

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego serdecznie zaprasza na środowy, 26 czerwca, wykład zatytułowany "Bitwa kurska - prawdziwy przełom na froncie wschodnim". Prelekcję wygłosi Artur Wróblewski. Spotkanie z "nauczycielką życia" odbędzie się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Początek godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy!!!

***

Nie sforsowali Bugu

Wysoki poziom wody utrzymujący się na Bugu nie pozwolił uczestnikom sobotniej, 15 czerwca, wycieczki Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego pokonać rzeki za pomocą promu pływającego w sezonie z Kamieńczyka do Brańszczyka. Pomimo tego osoby biorące udział w wyjeździe odwiedziły obie te miejscowości. W pierwszej z nich wycieczkowicze odwiedzili muzeum regionalne prowadzone przez Henryka Słowikowskiego, obejrzeli Pomnik Flisaka i dotarli nad brzeg Bugu. Pobyt w Brańszczyku sprowadził się natomiast do wspólnego ogniska, tańców, gier i zabaw sportowych oraz refleksji dotyczących objazdu. Istotną treść rozmów stanowiły wspominki z odwiedzonych miejscowości. W zestawie tym, poza Kamieńczykiem i Brańszczykiem, znalazły się także Dobre (społeczne muzeum Konstantego Laszczki), Korytnica (kościół i cmentarz parafialny), Starawieś (pałac - centrum szkoleniowo - wypoczynkowe Narodowego Banku Polskiego), Paplin (otoczenie modrzewiowego dworu), Gwizdały (muzeum gwizdków) i Loretto (sanktuarium). Autokarowym wędrowcom chętnie przybliżyli miejscowe atrakcje Jadwiga Grzenda (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dobrzańskiej), Andrzej Kruszewski (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korytnickiej), Ewa Grzeszek (Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej), Janina Toczyłowska (właścicielka dworu w Paplinie), Roman Kuzelyak (nauczyciel ze szkoły w Gwizdałach) i wspomniany już Henryk Słowikowski. Dziękujemy!!!ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYCIECZKI

***

ZAPROSZENIE

***

Przetestowali gimnazjalistów

Reprezentacja gimnazjum wchodzącego w skład Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim zajęła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Gimnazjalnego Konkursu Historycznego "Z dziejów Mińska Mazowieckiego". W składzie zwycięskiej drużyny znaleźli się Ewelina Jastrzębska, Arkadiusz Królikowski i Maciej Wąsowski. Opiekunem zespołu była nauczycielka historii Małgorzata Kiełczykowska. Drugie miejsce w rywalizacji przeprowadzonej 10 czerwca w gościnnej sali konferencyjnej Urzędu Miasta Mińska Mazowieckiego wywalczyli przedstawiciele Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II, zaś na trzecim uplasowali się uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. gen. Władysława Andersa. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Triumfatorzy konkursu otrzymali również okazały puchar.
Warto podkreślić, że finał przedsięwzięcia, zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na rozwiązaniu pisemnego testu, następnie na uczniów czekała ustna odsłona zmagań. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywki czuwało rzetelne jury złożone z Wojciecha Bednarczyka (przewodniczący), Małgorzaty Przybysz i Michała Culka. Gimnazjalny konkurs historyczny był współfinansowany ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z KONKURSU

***

Środa ze starostą

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza na wykład Damiana Sitkiewicza, który odbędzie się w środę, 19 czerwca, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Początek prelekcji, zatytułowanej "Julian Grobelny. Starosta miński 10.10.1944 - 5.12.1944", nastąpi o godzinie 18.30. W czasie jej trwania słuchacze otrzymają solidną porcję wiedzy dotyczącej pełnienia przez Juliana Grobelnego funkcji starosty powiatu mińskiego.
Serdecznie zapraszamy!!!