Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w lutym 2013 roku

Piątek z historią

Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, działaczka Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Lilla Małgorzata Kłos, była bohaterką piątkowego, 22 lutego, spotkania autorskiego odbywającego się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Powód zorganizowania kulturalnego przedsięwzięcia stanowiło opublikowanie przez nią w ubiegłym roku "Historii parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim". W prezentowanej książce przybliżyła ona dzieje najstarszej mińskiej parafii zasłużonej dla rozwoju miasta i jego najbliższych okolic. Głównym punktem piątkowego wydarzenia była rozmowa prowadzona z Lillą Kłos przez Andrzeja Plichtę. Efektem interesującej wymiany zdań było przekazanie uczestnikom promocji wielu ciekawych informacji dotyczących przeszłości mińskiej parafii. Godne odnotowania fakty wiązały się m.in. z bombardowaniem Mińska Mazowieckiego przez niemieckie zeppeliny w czasie pierwszej wojny światowej oraz z proboszczami mińskiej parafii Kazimierzem Sobolewskim i Janem Przerębskim. Napisaną przystępnym językiem książkę autorstwa Lilli Kłos można nabywać w kiosku zlokalizowanym na terenie kościoła pw. NNMP i w księgarni prowadzonej na terenie klasztoru sióstr loretanek. Organizatorami ciekawego spotkania z historią byli Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ ZE SPOTKANIA

Dla młodego pokolenia

Z myślą o miłośnikach historii w każdym wieku została przygotowana interesująca wystawa poświęcona mińskim żołnierzom Armii Krajowej i członkom Szarych Szeregów. Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, którego członkowie pokusili się o przeprowadzenie rozmów z kilkunastoma osobami należącymi do powyższych organizacji patriotycznych. Efektem tych spotkań było sporządzenie plansz edukacyjnych przybliżających dzieje miasta w okresie okupacji, zarys historii obwodu AK "Mewa-Kamień", listę zatrzymanych w czasie Wielkiej Wsypy oraz osobiste refleksje mińskich patriotów. Cennym uzupełnieniem ekspozycji zatytułowanej "Kochajcie Ojczyznę" są niejednokrotnie prezentowane po raz pierwszy fotografie dokumentujące codzienność życia w powiecie mińskim w okresie międzywojennym i okupacyjnym. Poza tym osoby odwiedzające wystawę mogą zapoznać się z materiałami dotyczącymi obwodu AK "Mewa – Kamień" zamieszczonymi w "Rocznikach Mińskomazowieckich" i artykułami traktującymi o Wielkiej Wsypie. Te ostatnie również stanowią unikat, gdyż zostały opublikowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku na łamach ogólnopolskiej i regionalnej prasy. Ekspozycję można oglądać w siedzibie Muzeum Ziemi Mińskiej i TPMM do 10 marca, następnie wyruszy ona w wyprawę po powiatowych szkołach. Placówki edukacyjne pragnące gościć ją bezpłatnie w swoich murach proszone są o kontakt elektroniczny - tpmmaz@gmail.com.

***

W rockowych klimatach

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest jednym z organizatorów koncertu charytatywnego zatytułowanego "Pozytywne rockowania", z którego dochód zostanie przekazany na rzecz Moniki Pietrach-Więch. Pozytywne przedsięwzięcie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 23 lutego, w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 17.00. W czasie pałacowego spotkania będzie można obejrzeć występy zespołów muzycznych Alamo, Dragonplag, De La Core i Noodle Inc. Poza tym na gości koncertu będzie oczekiwał kiermasz dobroczynny i interesujące licytacje. Serdecznie zapraszamy !!!

***

O parafii dziejach...

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim serdecznie zapraszają na promocję książki Lilli Małgorzaty Kłos pt. "Historia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim". Rozmowę z autorką poprowadzi Andrzej Plichta. Spotkanie odbędzie się 22 lutego (piątek) w sali konferencyjnej MBP. Początek godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy !!!

***

Zaproszenie na Walne Zgromadzenie

Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków TPMM odbędzie się 16 marca (sobota) w sali kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Początek godzina: 11.45 (pierwszy termin) lub 12.00 (drugi termin). Serdecznie zapraszamy - obecność członków TPMM obowiązkowa.

***

Wydawniczny kwartet TPMM

- Gratuluję wydania pięknego jubileuszowego zeszytu – to najczęściej spotykana opinia osób otrzymujących dwudziesty tom "Rocznika Mińskomazowieckiego". Opublikowane w grudniu ubiegłego roku sztandarowe wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego może zaskoczyć wiernych czytelników nową jakością okładki i uporządkowanym wnętrzem. Twarda oprawa, kolorowa okładka, żywa pagina to tylko niektóre atuty nowej odsłony tej publikacji, jakże zasłużonej dla poznawania dziejów miasta i powiatu mińskiego. Z wysoką jakością nowej szaty graficznej "Rocznika..." znakomicie współgra zawartość tomu. Tradycyjnie można w nim znaleźć ciekawe materiały historyczne poświęcone wielu aspektom z dziejów miasta Mińska Mazowieckiego i powiatu mińskiego. Przypomnijmy, że sukces wydawniczy "Rocznika..." jest zasługą nowego komitetu redakcyjnego złożonego z Alicji Gontarek i Damiana Sitkiewicza. Co ciekawe w ubiegłym roku Alicja Gontarek nie tylko współpracowała przy opublikowaniu "Rocznika Mińskomazowieckiego", ale i pokusiła się o przygotowanie wydawnictwa zatytułowanego "Judenrein. Bez Żydów. Żydzi mińscy w czasie wojny i po jej zakończeniu". Publikacja ta przybliża czytelnikowi tragiczny los mińskich Żydów, który spotkał ich w czasie drugiej wojny światowej. Dużym plusem tej pozycji wydawniczej TPMM są zamieszczone w niej unikatowe zdjęcia i historyczny wywód Alicji Gontarek, w przystępny sposób przybliżający ten jakże dramatyczny epizod dziejów Mińska Mazowieckiego. Znakomita szata graficzna tego wydawnictwa jest zasługą Joanny Wilczak, zaś osobą, która dokonała składu "Rocznika..." był Artur Ziontek. W grudniu ubiegłego roku światło dzienne ujrzały również dwie inne publikacje wydawnicze TPMM – komplet pocztówek "Uroki powiatu mińskiego" i próba zarysu monografii dziejów TPMM zatytułowana po prostu "Zarys dziejów Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego (1962–2012)". Wydanie czterech wymienionych pozycji było współfinansowane przez Miasto Mińsk Mazowiecki ("Rocznik...", "Judenrein...", "Zarys...") oraz Powiat Miński ("Uroki...", "Rocznik...").
Osoby zainteresowane pozyskaniem powyższych publikacji prosimy o kontakt mailowy (tpmmaz@gmail.com).***

A co Marszałek...?

ACM Project i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego są organizatorami konkursu, którego przedmiotem jest przygotowanie projektu muralu związanego z Józefem Piłsudskim i nawiązującego do miejsca późniejszego zamieszczenia pracy. Autor zwycięskiego pomysłu będzie mógł samodzielnie lub z pomocą współpracowników zrealizować go korzystając z powierzchni wynoszącej ponad 280 metrów kwadratowych. Znajduje się ona na ścianie budynku położonego przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 34. Poza tym triumfator przedsięwzięcia może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych i weekendowego pobytu dla dwóch osób w apartamencie Hotelu Smętek w Ełku. Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia prac do końca marca bieżącego roku, jego rozstrzygnięcie nastąpi 17 kwietnia 2013 roku, zaś odsłonięcie muralu zaplanowano na 12 maja 2013 roku. Więcej szczegółów dotyczących tego interesującego wydarzenia znajduje się na stronach internetowych: www.tpmm.pl lub www.konkurs.acmpro.pl.

***

Zimowa potyczka fotograficzna

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest organizatorem kolejnego konkursu, którego adresatami są wszystkie osoby zainteresowane wywalczeniem ciekawej nagrody. Na uczestników zmagań czeka tym razem konieczność udzielenia odpowiedzi na pytanie "Przy jakiej ulicy znajdują się zamieszczone na zdjęciu pozostałości po jednym z mińskich budynków?". Wśród osób nadsyłających prawidłowe rozwiązania zagadki zostanie rozlosowane trofeum w postaci niezawodnego odtwarzacza MP3 oraz publikacje książkowe. Odpowiedzi należy przesyłać na adres mailowy TPMM (tpmmaz@gmail.com) do dnia 3 marca bieżącego roku. Uwaga: ze względu na fatalny stan zachowanego obiektu prosimy nie zbliżać się do niego na bliską odległość, jest on doskonale widoczny z ulicy. Nie zastosowanie się do tej rady może grozić utratą zdrowia w stopniu poważnym.

***

Niedzielne spotkanie z historią

W najbliższą niedzielę, 17 lutego, przypada 69 rocznica tragicznych wydarzeń znanych w historii powiatu mińskiego pod nazwą "Wielkiej Wsypy". W związku z tym członkowie Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego pokusili się o przygotowanie okolicznościowej wystawy przybliżającej dzieje obwodu AK "Mewa - Kamień" i realia codziennego życia w okupowanym mieście i okolicznych wsiach. Ekspozycja złożona z ponad dwudziestu plansz informacyjnych zostanie otwarta 17 lutego 2013 roku w siedzibie Muzeum Ziemi Mińskiej i TPMM znajdującej się przy ulicy Okrzei 16. Początek wernisażu zaplanowano na godzinę 17.00. Przypomnijmy, że "Wielka Wsypa" przyniosła ze sobą aresztowanie przez Niemców ponad sześćdziesięciu mieszkańców powiatu mińskiego. Wśród nich byli członkowie Armii Krajowej, Szarych Szeregów, organizacji związanych z podziemiem komunistycznym oraz osoby niezwiązane bezpośrednio ze strukturami konspiracyjnymi. W gronie zatrzymanych znaleźli się między innymi słynny miński lekarz dr. Jan Hubert, jeden z najbardziej znanych mińskich przedstawicieli handlu i usług Julian Osetowski, powszechnie szanowany nauczyciel Tadeusz Smoleński oraz cała rodzina Sażyńskich. Niestety próba odbicia osób przetrzymywanych przez Niemców w szkole w Latowiczu zakończyła się fiaskiem. Większość z aresztantów nie powróciła na tereny powiatu mińskiego ponosząc śmierć w wyniku prowadzonych śledztw, egzekucji lub wysyłki do obozów koncentracyjnych.

***