Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w maju 2013 roku

Kierunek - rzeka Bug

Celem czerwcowego objazdu historyczno - turystycznego organizowanego przez TPMM będzie w bieżącym roku dotarcie nad jedną z najbardziej malowniczych polskich rzek, za którą niewątpliwie można uznać Bug. Zanim jednak wycieczkowicze osiągną swoje zamierzenie odwiedzą kilka ciekawych miejscowości. Zaliczyć do nich można: Dobre, Korytnicę, Starą Wieś (pałac), Paplin (dwór i jego otoczenie), Łochów (objazd miasta), Gwizdały (muzeum gwizdków) i Kamieńczyk (muzeum). W Kamieńczyku na wszystkie zainteresowane osoby będzie czekała przeprawa promowa do leżącego na drugim brzegu Bugu Brańszczyka. W tej miejscowości odbędzie się ognisko kończące wycieczkę. Udział w niej kosztuje 40 złotych (w tym bilety do muzeów), a zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com), telefoniczną (tel. 512 517 774), osobistą (dyżur TPMM - wtorek 17.00-19.00 lub w sklepie "Sandra" przy ulicy 11 Listopada w Mińsku Mazowieckim). Wycieczka odbędzie się w sobotę, 15 czerwca. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!!!

***

Nocna wyprawa TPMM

Prawie siedemdziesiąt osób uczestniczyło w sobotniej, 11 maja, wycieczce "Warsaw by Night - Warszawa nocą", której organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zgodnie z zapowiedziami osoby biorące udział w eskapadzie mogły obejrzeć panoramę stolicy rozciągającą się zza okien restauracji znajdującej się na 40 piętrze hotelu Marriot. Duże wrażenie zrobił również na wszystkich multimedialny pokaz fontann odbywający się na stołecznym Podzamczu oraz spacer mający miejsce nieopodal wilanowskiego pałacu. Całość wyjazdu uzupełnił autokarowy objazd Warszawy, w czasie którego mijane obiekty opisywali przewodnicy WOP PTTK Jacek Karwat i Przemysław Wrzosek.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYCIECZKI

Mural coraz bliżej

Przysłowiowy trudny orzech do zgryzienia miało siedmioosobowe jury, którego zadaniem było wskazanie najlepszej pracy nadesłanej na konkurs "A Co Marszałek?". W przedsięwzięciu zorganizowanym przez firmę ACM Projekt i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego wzięło udział 43 autorów projektów muralów walczących o niebotyczną jak na lokalne warunki nagrodę wynoszącą 5000 złotych.
Przypomnijmy, że tworzone dzieła miały nawiązywać do postaci Józefa Piłsudskiego przy jednoczesnym zachowaniu walorów historycznych miejsca. Przeznaczony pod jego wykonanie budynek wielorodzinny znajdujący się u zbiegu ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego i Romualda Traugutta położony jest na terenie dawnych koszar 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Nieopodal jest również usytuowany pamiątkowy głaz z pułkowym proporcem upamiętniający postać generała brygady Zygmunta Piaseckiego. W latach 1920-1929 był on dowódcą 7 PUL.
Ostatecznie komisja konkursowa (Maciej Cudny - przewodniczący, ,b>Robert Jaworski, Krzysztof Jaraczewski, Joanna Wilczak, Alicja Cichoń, Mariusz Dzienio i Piotr Jaworowski - członkowie) postanowiła przyznać pierwszą nagrodę pracy Marcina Wierzchowskiego pt. "Pod sztandarami pułku".
- Przy wyborze zwycięzcy konkursu komisja oceniła odwagę nowoczesnych środków wyrazu artystycznego, odwołanie do postaci Józefa Piłsudskiego oraz zachowanie pamięci o 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W zwycięskiej pracy użyto oryginalnych barw i proporcji pułkowych oraz posłużono się zdecydowanym językiem graficznym, co może sprowokować obserwatorów muralu do dyskusji od przesłania pracy przechodzącej do chęci zgłębienia wiedzy o 7 PUL i związkach Marszałka z Mińskiem Mazowieckim - czytamy w protokole z posiedzenia komisji konkursu "A co Marszałek?".
Warto podkreślić, że jury zmagań postanowiło ponadto przyznać trzy wyróżnienia innym pracom, dzięki czemu ich autorzy otrzymają ciekawe nagrody rzeczowe. Trofea te powędrują do Ryszarda Paurowskiego (tytuł pracy "Miński funk"), Rafała Roskowińskiego ("Pan Komendant") oraz Joanny i Wojciecha Majczyków ("Tu byłem").

***