Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w październiku 2013 roku

Kwestarski tuzin mińszczan

Już po raz dwunasty w historii osoby odwiedzające pierwszego i drugiego dnia listopada cmentarz parafialny w Mińsku Mazowieckim spotkają się ze znamienitymi personami kwestującymi na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na mińskiej nekropolii. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kwestarzom, zaproszonym do włączenia się do tej pięknej akcji koordynowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, udało się zebrać kwotę 13 371, 34 złotych. W związku z tym uratowano od zniszczenia pomnik nagrobny Rodziny Ostaszewskich, który znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz parafialny. Na ten cel wydatkowano dwanaście tysięcy złotych, zaś pozostałą resztę środków finansowych przeznaczono na sporządzenie tabliczek informacyjnych umieszczonych przy odrestaurowanych nagrobkach. Podobnie jak w latach ubiegłych tegoroczna kwesta zostanie przeprowadzona w godzinach 8.00 - 16.00. Każdy kto wesprze akcję TPMM otrzyma pamiątkowy folder przybliżający dotychczasowe sukcesy odniesione na polu ratowania mińskich zabytkowych nagrobków. Te piękne osiągnięcia stanowią zasługę wszystkich osób aktywnie biorących udział w tym społecznym przedsięwzięciu zainicjowanym kilkanaście lat temu przez działaczkę TPMM polonistkę Elżbietę Janke.

***

Środowa uczta historyczna

Międzynarodowa sesja Bardzo interesujące wystąpienie przedstawicielki paryskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Lilliane Gottheff sprawiło, że środowa, 23 października, odsłona sesji popularnonaukowej "Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani... część IX" nabrała międzynarodowego charakteru. Przedstawiona przez nią prezentacja znakomicie przybliżyła działalność tej organizacji, która na swoim koncie ma m.in. odsłonięcie pomnika znajdującego się na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim. Najważniejsze dokonania stowarzyszenia skrzętnie notowane są, od kilkudziesięciu lat, w pięknie prowadzonej "złotej księdze" znajdującej się w mieście nad Sekwaną. Pysznym smaczkiem referatu francuskiej prelegentki były również unikatowe zdjęcia składające się na jej pokaz slajdów. Tegoroczna odsłona przedsięwzięcia przygotowywanego od dziewięciu lat przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaowocowała ponadto innymi ciekawymi wykładami. Miłośnicy średniowiecznych dziejów mogli wysłuchać absorbującego wystąpienia profesor Małgorzaty Wilskiej, która pięknie namalowała słowami postać mazowieckiego księcia Janusza I Starszego. Przypomnijmy, że to właśnie ten władca nadał prawa miejskie Mińskowi Mazowieckiemu. Przedstawiciel Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Woźniak przybliżył tymczasem historię najstarszych organów piszczałkowych znajdujących się na terenie powiatu mińskiego. Przedmiotem następnego referatu wygłoszonego przez Damiana Sitkiewicza była działalność przedwojennego wojewody warszawskiego Stanisława Twardo. Tą część sesji zamknęło przedstawienie funkcjonowania grupy Blik 83’ dokonane przez Krzysztofa Szczypiorskiego i stowarzyszenia absolwentów szkół siennickich o czym poinformował kilkudziesięciu słuchaczy Tadeusz Gnoiński. Środowemu wydarzeniu towarzyszyła także prezentacja wystawy pt. "Kochajcie Ojczyznę", która stanowi próbę upamiętnienia bohaterskiej działalności żołnierzy obwodu Armii Krajowej "Mewa - Jamnik - Kamień" i członków lokalnych struktur Szarych Szeregów. Dodajmy, że popularnonaukowe spotkanie miało miejsce w gościnnych progach sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.
Przedsięwzięcie to było współfinansowane ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYDARZENIA

***

Środowa uczta historyczna

Po raz kolejny w swojej historii gościnna sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim przyjmie aktywnych i biernych uczestników sesji popularnonaukowej "Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani...". Dziewiąta edycja tego corocznego przedsięwzięcia organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zapowiada się nader interesująco. Przed zgromadzoną publicznością wystąpi ośmioro prelegentów przybyłych zarówno z terenu powiatu mińskiego, jak i spoza jego granic. Najdalej do sali konferencyjnej MBP będzie miała pani Lilianne Gottheff, która przybędzie na miejsce wydarzenia prosto z Paryża. Początek środowej uczty historycznej przewidziano 23 października na godzinę 16.30.
Dodajmy, że "spotkanie z historią" jest współfinansowane ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki. Dziękujemy za pomoc w organizacji sesji Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim.Program sesji popularnonaukowej
"Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani... część IX"
23 października 2013 roku,
sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Mińsku Mazowieckim

16.30-17.00 prof. dr hab. Małgorzata Wilska, Książe Janusz I Starszy - wybitny przedstawiciel Piastów mazowieckich.
17.05-17.30 Henryk Sienkiewicz, Drewniana architektura sakralna w powiecie mińskim.
17.30-17.40 przerwa
17.45-18.05 Piotr Woźniak, Najstarsze organy piszczałkowe na terenie powiatu mińskomazowieckiego.
18.10-18.30 Damian Sitkiewicz, Stanisław Twardo (1883-1982) - wojewoda warszawski.
18.35-18.55 Krzysztof Szczypiorski, Blik 83' - grupa plastyków z Mińska Mazowieckiego.
18.55-19.05 przerwa
19.05-19.30 Lilianne Gottheff (Stowarzyszenie Przyjaciół Mińska Mazowieckiego - Paryż), Z Mińska do Paryża. Opowieść o rodzinie żydowskiej z Polski. (wykład w języku francuskim)
19.35-19.45 Tadeusz Gnoiński, Sienniczanie - związki absolwentów ze szkołą. (komunikat)
19.50-19.55 Tomasz Adamczak - Kochajcie Ojczyznę. Wystawa - hołd żołnierzom obwodu Armii Krajowej "Mewa - Jamnik - Kamień" (komunikat).
Serdecznie zapraszamy!!!

***

Czterdziestka gimnazjalistki

Czterdzieści punktów na czterdzieści możliwych do zdobycia wywalczyła zwyciężczyni III Miejskiego Testu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego Ewelina Jastrzębska. Zakreślenie przez nią samych poprawnych odpowiedzi nie pozwoliło jej jednak od razu cieszyć się z triumfu. Musiała ona stoczyć dogrywkę z drugim zawodnikiem, któremu udała się analogiczna sztuka uzyskania pełnej puli oczek, Jarosławem Janczewskim. Ostatecznie pisemny i ustny baraż zakończyła wygrana gimnazjalistki uczęszczającej na co dzień do Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim. Dodajmy, że trzecie miejsce w kategorii open przypadło tym razem Michalinie Łubkowskiej. Triumfatorka środowych, 9 października, pojedynków z wiedzą dotyczących przeszłości Mińska Mazowieckiego i dziejów powstania styczniowego zwyciężyła również w kategorii młodzież szkolna. Na drugiej lokacie w tym zestawieniu uplasowała się Michalina Łubkowska, zaś na trzeciej Dawid Frączkowski. Wśród pięćdziesięciu dwóch zawodniczek i zawodników biorących udział w Teście nie zabrakło również vipów. Najlepszym z nich okazał się być pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim Waldemar Piekarski, na drugiej pozycji sklasyfikowano zastępcę redaktora naczelnego "Co słychać?" Justynę Kowalczyk, na trzeciej wiceprezesa Klubu Dawnych Motocykli "Magnet" Piotra Wojdygę. Około dwugodzinne przedsięwzięcie mające miejsce w gościnnej auli Gimnazjum Miejskiego nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim okrasił bardzo interesujący wykład wygłoszony przez lokalnego historyka Artura Wróblewskiego. Całość wydarzenia zorganizowanego i przeprowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego uzupełniła także sprawna praca jurorów, wśród których znaleźli się członkowie TPMM - Lilla Kłos, Mariola Kruszewska, Renata Płotczyk, Małgorzata Przybysz, Damian Sitkiewicz i Piotr Nowicki. Na zakończenie należy wspomnieć, że mecenasami III Miejskiego Testu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego byli: KNK Neptun AGD RTV, Alsen Emix Mińsk Mazowiecki, Pizzeria Piacere Tomasza Dworzyńskiego, Pizzeria Iguana Tomasza Dworzyńskiego, Pizzeria La Bella Pawła Szwacha, Taxi - Andrzej Kośnik, Pub Corrida De Toros, Salon Fryzjerski Beaty Kozłowskiej, Salon Fryzjerski "U Marcina" - Marcina Ptaka, Hurtownia Sportowa Pawła Rybackiego (www.hurtsport.pl), Marek Łodyga (www.naszeslubne.pl), Robert Tadla - FotoTadla, Agencja Reklamowa Czyżkowski.net, PHU Dolata Grzegorza Dolaty, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, Studio Sportowe Kwadrat Grażyny Bieniewskiej i Alberta Szczygielskiego oraz www.natosklep.pl Pawła Mirosza.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYDARZENIA