Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w sierpniu 2013 roku

Nie zapomnieli o tragedii

Nawet pogoda dostroiła się do środowych, 21 sierpnia, krótkich obchodów upamiętniających likwidację getta żydowskiego w Mińsku Mazowieckim. Padający deszcz sprawiał wrażenie "płaczącego nieba" nad bezmiarem tragedii, która siedemdziesiąt jeden lat temu dotknęła mieszkańców miasta nad Srebrną winnych pozostawać w tym miejscu odosobnienia. O ich smutnym losie pamiętali uczestnicy uroczystości przybyli na miński cmentarz żydowski znajdujący się u zbiegu ulic 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" i Dąbrówki. Wśród nich nie zabrakło burmistrza miasta Marcina Jakubowskiego, przewodniczącego komisji oświaty, kultury i sportu powiatu mińskiego Daniela Milewskiego, wiceprzewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Grażyny Majer, reprezentantów społeczności żydowskiej oraz przedstawicieli prasy lokalnej i organizacji pozarządowych. Wszyscy oni wysłuchali kilku utworów wykonanych przez przybyłą skrzypaczkę i słów modlitwy wygłoszonych przez jednego z gości tego smutnego wydarzenia. Środowe obchody przyniosły również ze sobą okolicznościowe wystąpienia wspomnianych już burmistrza i radnego powiatu mińskiego, ponadto głos zabrał przedstawiciel posła na sejm RP Łukasza Gibały Bartosz Mendyk. Krótką uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów i postawienie zapalonych lampek pod pomnikiem ustawionym na mińskim kirkucie. Warto podkreślić, że tegoroczne upamiętnienie likwidacji getta stało się również okazją do zorganizowania kolejnej w historii miasta nad Srebrną akcji sprzątania cmentarza. Na stosowny apel ogłoszony przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego odpowiedziało kilkanaście osób, dzięki którym przedsięwzięcie to przeprowadzono w niedzielę 18 sierpnia. W jego wyniku z tego terenu zniknęła znakomita większość śmieci. Co ciekawe w ich zestawie znalazło się zarówno ponad sto różnej maści butelek, jak i monitor komputerowy, materace, elementy odzieży. Dodatkowo usunięto z pomnika znajdujące się na nim napisy. Niedzielne sprzątanie stało się także po raz kolejny okazją do wysunięcia wniosku dotyczącego ogrodzenia cmentarza. Dwa dni później, we wtorek 20 sierpnia, uczniowie 7-19 Ochotniczego Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim Kamil Najmrodzki, Kamil Biernacki, Piotr Sęktas i Jakub Przybysz pracujący pod okiem rzemieślnika naprawili zniszczoną bramę wejściową prowadzącą na miejsce spoczynku mieszkańców Mińska Mazowieckiego narodowości żydowskiej. Zakres prac obejmował wizję lokalną, sporządzenie wymiarów zniszczonych elementów bramy, przycięcie szesnastu listew, nawiercenie otworów i przymocowanie desek do szkieletu bramy oraz pomalowanie jej jednego skrzydła. W międzyczasie część terenu cmentarza została również uporządkowana przez przybyłych ogrodników. Solidarne zaangażowanie różnych osób pozwoliło uporządkować to miejsce jakże ważne dla historii Mińska Mazowieckiego.

***

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne obchody 71 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Mińsku Mazowieckim. Uroczystości odbędą się 21 sierpnia (środa) na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim. Początek godz. 18.00.

***

Sprzątanie z pamięcią

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do udziału w akcji sprzątania mińskiego cmentarza żydowskiego znajdującego się u zbiegu ulic Dąbrówki i 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Akcja odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia. Początek godz. 10.00. Prosimy o zabranie ze sobą rękawiczek.

***

Kierunek - rzeka Wisła!

Brzegi "królowej polskich rzek" będą stanowiły cel kolejnej wycieczki przygotowywanej w tym roku przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W drodze do jego osiągnięcia uczestnicy wyprawy odwiedzą kilka interesujących miejscowości. W gronie tym znalazły się: Żaków, Wielgolas, Seroczyn, Stoczek Łukowski, Żelechów, Gończyce i Maciejowice. O ile pogoda będzie sprzyjała przedsięwzięciu, zainteresowane osoby doświadczą również uroków przeprawy promowej przez Wisłę (w obie strony). Koszt udziału w wycieczce wynosi 40 złotych (w tym bilety do muzeów). Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com), telefoniczną (512 517 774), osobistą (dyżur TPMM - wtorek 17.00 - 19.00 lub w sklepie "Sandra" znajdującym się przy ulicy 11 Listopada w Mińsku Mazowieckim). Krajoznawczo - turystyczno - naukowa wyprawa odbędzie się w sobotę 31 sierpnia. Ilość miejsc ograniczona!!! Serdecznie zapraszamy!!!

***

Letnie ekspozycje TPMM

Działalność wystawiennicza jest jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Fakt ten potwierdza ponowne umożliwienie do oglądania ciekawej wystawy przybliżającej losy miejscowych żołnierzy Armii Krajowej i członków harcerskiej organizacji Szare Szeregi. Ekspozycję tą umieszczono ostatnio na ogrodzeniach kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i budynku znajdującego się przy ulicy Konstytucji 3 Maja 16. W obiekcie tym znajdują się m.in. Wydział Architektury Starostwa Powiatu Mińskiego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przypomnijmy, że na wspomnianą wystawę składa się ponad dwadzieścia plansz zawierających krótki zarys dziejów Mińska Mazowieckiego w okresie okupacji niemieckiej (1939 - 1944), historię obwodu Mewa - Jamnik - Kamień AK, unikatowe zdjęcia i relacje kilkunastu świadków żyjących w owych, tragicznych czasach. Całość uzupełniają kilkuzdaniowe przesłania adresowane do młodych mieszkańców przez mińskich weteranów konspiracyjnej działalności. W przekazach tych często przewija się hasło „Nigdy więcej wojny”, które w zwięzły, ale i dobitny sposób przestrzega ludzi przed doprowadzaniem do prób wywołania konfliktu zbrojnego. Do tej samej tematyki nawiązuje ekspozycja zatytułowana "Mińsk Mazowiecki w latach okupacji i niewoli (1939 - 1944)". Zaprezentowane w jej ramach reprodukcje zdjęć i okupacyjnych obwieszczeń są dostępne do oglądania w gablotach nieczynnego kina "Światowid".

***