Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w listopadzie 2014 roku

Otwarta potyczka historyczna

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego uprzejmie informuje, że w związku z przypadającą w bieżącym roku 593 rocznicą nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki postanowiło uczcić to wydarzenie między innymi poprzez zorganizowanie IV Otwartego Testu Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. Przedsięwzięcie to skierowane jest do wszystkich zainteresowanych nim osób, będzie ono polegało na rozwiązaniu pisemnego testu poświęconego dziejom Mińska Mazowieckiego i działalności legalnych organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie powiatu mińskiego do 1914 roku. Najlepsi uczestnicy zmagań otrzymają pamiątkowe puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Trofea te zostaną przyznane w trzech kategoriach: open, vip, młodzież szkolna. Powyższy test zostanie przeprowadzony 12 grudnia 2014 roku w auli Gimnazjum Miejskiego nr 3 imienia Janusza Kusocińskiego w Mińsku Mazowieckim. Początek przedsięwzięcia nastąpi o godzinie 19:00. Zgłoszenia do udziału w tej historycznej rywalizacji należy nadsyłać do północy 11 grudnia na adres mailowy TPMM (tpmmaz@gmail.com) lub uczynić to drogą telefoniczną/sms (tel. 512 517 774). Zgłoszenia będą również przyjmowane przed rozpoczęciem zmagań. Dodajmy, że pytania na konkurs zostaną przygotowane jedynie na podstawie artykułu Janusza Kuligowskiego stanowiącego rzetelny zarys historii Mińska Mazowieckiego i artykułu Wojciecha Jaworskiego pt. "Legalne organizacje społeczne w powiecie mińskomazowieckim do 1914 roku". Materiały te wraz z stosownym regulaminem zmagań można między innymi pobrać ze strony internetowej TPMM (www.tpmm.pl, dział Do pobrania).
Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziano atrakcyjne, markowe, nagrody. Najważniejszą z nich będzie nowoczesny tablet Samsung ufundowany przez firmę KNK Neptun RTV - AGD S.C. Poza nim do wygrania będą drugi równie nowoczesny tablet, trzy stylowe odbiorniki radiowe, prosta w obsłudze nawigacja samochodowa, przydatny opiekacz, dynamiczna suszarka do włosów, niezawodny cyfrowy aparat fotograficzny, gustowna elektryczna szczoteczka do zębów i męska elektryczna golarka. IV Otwarty Test Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego został dofinansowany ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

***

Zapraszamy do biblioteki!!!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska promocyjnego TPMM w czasie sobotnich II Mińskich Spotkań Wydawców Publikacji Regionalnych. Każdy z naszych gości otrzyma drobny upominek.

***

Trzynastka trzynastki

Dwa dni, 1 i 2 listopada, trwała tegoroczna Społeczna Kwesta Cmentarna na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków, której organizatorem od 2001 roku jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Podobnie jak w latach ubiegłych w rolę dzielnych kwestarzy wcielili się znamienici mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i powiatu mińskiego. Wśród nich nie zabrakło m.in. burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Mińskiego Mirosława Krusiewicza oraz radnych Rady Miasta Mińsk Mazowiecki w osobach Roberta Ślusarczyka, Michała Górasa, Andrzeja Kucia i Jerzego Gryza. Warto dodać, że każda osoba wspierająca wydarzenie otrzymywała pamiątkowy folder. Dla najmłodszych uczestników kwesty nie zabrakło również kompletów kredek. W wyniku przeprowadzonej zbiórki środków finansowych, które zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowych świadectw przeszłości kwestarzom udało się zebrać kwotę 13 376 złotych. W pierwszej kolejności zostaną one wydatkowane na coraz bardziej popadający w ruinę pomnik nagrobny Antoniego Żaboklickiego. Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację kwesty. Słowa uznania należą się zarówno osobom wrzucającym monety i banknoty do okolicznościowych puszek, jak i postaciom dzierżącym tekturowe pudełka kwestarskie w swoich dłoniach. Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego gorąco dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły wydanie okolicznościowego folderu. W gronie tym znaleźli się: AKPUD, Grażyna Bieniewska i Albert Szczygielski, Alicja i Wojciech Cichoń, Leszek Celej, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Michał Culek, Barbara, Miłosz i Mariusz Dzienio, Robert Gawron, Dariusz Gąsior, Michał Góras, Marcin Jakubowski, Małgorzata i Krzysztof Jankowscy, Marcin Kołodziejczyk, Andrzej Kuć, Marek Łodyga, Bartosz Mendyk i Julia Tatarnikowa-Mendyk, Krystyna Bożena Milewska-Stasinowska, Daniel Milewski, Ewa i Paweł Mirosz, Elżbieta i Marek Nowiccy, Robert Patoka, Anna i Jacek Sawiccy, Robert Ślusarczyk oraz Jolanta i Zenobiusz Żelazo.
Na uwagę zasługują również osoby, które wniosły niebagatelną pomoc w organizację tegorocznej kwesty. Wśród nich można wymienić Elżbietę Rozparzyńską, Małgorzatę Przybysz, Paulinę Szyjanowicz, Aleksandrę Jakoniuk, Wojciecha Bednarczyka, Roberta Czyżkowskiego, Michała Culka, Piotra Nowickiego, Andrzeja Soćko, Marka Wielgo i Piotra Wojdygę.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z PIERWSZEGO DNIA KWESTY

***

Warszawski dzień

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza na sobotnią, 8 listopada, wycieczkę autokarową do Warszawy. W programie wyjazdu znalazły się następujące punkty:
- zwiedzanie cmentarza powązkowskiego z przewodnikiem;
- zwiedzanie wystawy poświęconej masonom w Muzeum Narodowym;
- odwiedziny SohoFactory w tym muzeum PRL i muzeum neonów;
- wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich;
- wieczorny spacer z przewodnikiem po Placu Zbawiciela i Złotych Tarasach.
Koszt udziału w wycieczce to 80 złotych (w tym bilety i przewodnicy). Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 512 517 774 i drogą mailową (tpmmaz@gmail.com).
Ilość miejsc ograniczona.

***