Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w marcu 2014 roku

Bohaterom kościuszkowskiego zrywu

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprasza na kolejny w dziejach organizacji wykład popularnonaukowy. Tematyka referatu, który wygłosi historyk Artur Wróblewski będzie poświęcona pierwszemu powstaniu narodowowyzwoleńczemu w przeszłości Polski - insurekcji kościuszkowskiej. Główne zagadnienie mińskiego spotkania z historią nie zostało wybrana przypadkowo, gdyż w bieżącym roku przypada 220 rocznica wybuchu tego narodowego zrywu. O Polakach, którzy stanęli z bronią w ręku przeciwko Rosjanom i Prusakom będzie można usłyszeć już w najbliższy poniedziałek 24 marca w siedzibie Muzeum Ziemi Mińskiej i TPMM. Początek wykładu, zatytułowanego "Powstanie kościuszkowskie. Koniec i początek", przewidziano na godz. 18.00.
Serdecznie zapraszamy!!!

***

Budynek - odnaleziony

Dziewiętnaście prawidłowych wskazań wpłynęło na pocztę TPMM w odpowiedzi na ogłoszony internetowy konkurs zatytułowany "Zimowa potyczka fotograficzna". W wyniku przeprowadzonego losowania nagród, główne trofeum - tablet ufundowany przez sklep komputerowy Alsen Emix - przypadło pani Oldze Korkuć. Dla porządku dodajmy, że budynek będący przedmiotem konkursu znajduje się przy ulicy Mireckiego.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa laureatce zmagań!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych fotograficznych potyczkach.

***

Wydawniczy tercet historyczny

Od kilkunastu lat koniec każdego roku przynosi ze sobą pojawianie się na mińskim rynku wydawniczym nowych publikacji poświęconych przeszłości Mińska Mazowieckiego i powiatu mińskiego. Pod koniec 2013 roku światło dzienne ujrzały trzy wydawnictwa przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Najbardziej efektowne i efektywnie z nich stanowi dwudziesty pierwszy tom "Rocznika Mińskomazowieckiego", pozycji będącej swoistym literackim sztandarem tej zasłużonej organizacji. Na stronach "Rocznika..." znalazło się miejsce dla trzydziestu dwóch materiałów pogrupowanych w kilku kategoriach. Najistotniejszą z nich są "Studia i materiały", w których zamieszczono owoce badań historycznych dokonanych przez Zdzisława Ćmocha, Andrzeja Plichtę, Stanisława Całkę, Franciszka Zwierzyńskiego, Wojciecha Jaworskiego, Piotra Twardowskiego, Damiana Sitkiewicza i Piotra Dorosza. Szczególną uwagę wśród nich zwraca przedstawienie działalności Juliana Grobelnego w latach 1939-1944. Artykuł ten, popełniony przez Damiana Sitkiewicza, jest kolejnym ważnym głosem w dyskusji dotyczącej wojennej i tużpowojennej postawy prezentowanej przez przewodniczącego Rady Pomocy Żydom "Żegoty". Ubiegłoroczny tom "Rocznika Mińskomazowieckiego" obfituje ponadto w ciekawy materiał źródłowy za jaki niewątpliwie należy uznać "Kronikę wydarzeń społeczno - politycznych w powiecie mińskomazowieckim w 1932 roku". Wyszukana przez Alicję Gontarek i Damiana Sitkiewicza publikacja "stanowi cenne źródło do dziejów organizacji politycznych, społecznych, gospodarczych i sportowych powiatu mińskiego". Warto podkreślić, że na co dzień dostępna jest ona dla potencjalnych czytelników w archiwum we Włocławku. Wnikliwych odbiorców "Rocznika..." powinny również zainteresować krótkie acz soczyste materiały, takie jak choćby "Z kroniki kryminalnej Kałuszyna", "Nowomińsk w oczach prasy", "Mińsk oczami prasy międzywojennej" czy też biogramy zasłużonych obywateli miasta nad Srebrną. Poza "wydawniczym sztandarem" Towarzystwo pokusiło się również o opublikowanie dwóch pozycji poświęconych rzadko poruszanym osobom i tematom. Pierwsza z nich autorstwa Damiana Sitkiewicza przybliża postać malarza Juliana Ceglińskiego, zaś druga omawia wydarzenia znane w Mińsku Mazowieckim pod nazwą "Nocy świętej Heleny". Przyczyny, przebieg i skutki mordu dokonanego w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku na kilku mińszczanach szczegółowo przedstawił Damian Sitkiewicz. Warto podkreślić, że atutem obu wymienionych broszur są unikatowe ilustracje pozyskane z instytucji państwowych i od osób prywatnych. Czytelnicy zainteresowani pozyskaniem wspomnianych pozycji książkowych powinni zgłaszać się po nie na dyżury członków zarządu, które odbywają się w siedzibie TPMM (ul. Okrzei 16) we wtorki w godzinach 17.00-19.00.


***

Ostatki w TPMM

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego serdecznie zaprasza na wtorkowe, 4 marca, "Ostatki w TPMM". Każda osoba, która tego dnia przyjdzie na dyżur członków zarządu (godz. 17.00-19.00) otrzyma ciekawe upominki.
Do zobaczenia!!!

***