Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w październiku 2014 roku

Szczęśliwa trzynastka?

Dwadzieścia zabytkowych świadectw przeszłości, które zostały uratowane od zniszczenia to piękny bilans organizowanych od 2001 roku Społecznych Kwest na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. Ubiegłoroczna zbiórka pieniędzy zaowocowała kwotą 15 310, 10 złotych, dzięki czemu odnowiono płyty nagrobne stanowiące istotny element miejsca pochowania Józefa Wiśniewskiego i Józefa Pajewskiego. Prace przy odrestaurowaniu tych obiektów wykonał Jacek Sawicki. Podobnie jak w ubiegłym roku także tegoroczna kwesta cmentarna odbędzie się 1 i 2 listopada. W rolę osób zbierających datki wcielą się mińskomazowieccy samorządowcy, dyrektorzy powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawiciele środowisk kulturalnych, sportowych i biznesowych oraz harcerze i pełnoletni uczniowie szkół. Trzynaste w historii przedsięwzięcie mające na celu ratowanie mińskomazowieckich obiektów zabytkowych odbędzie się w godzinach 8:00-16:00. Każda osoba, która przekaże kwestarzom dowolny datek finansowy otrzyma pamiątkowy folder. Przypomnijmy, że organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

***

Dwadzieścia lat minęło...

Ponad trzydzieści zdjęć składa się na najnowszą wystawę całodobową udostępnioną do oglądania przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Zaprezentowane fotografie pokazują jak wyglądało miasto w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Autorami zdjęć byli Adam Bagiński, Stanisław Ciszkowski, Andrzej Kawka, Janusz Kuligowski i Marek Nowicki. W prace przygotowujące zrealizowanie wystawy swój wkład wnieśli Tomasz Adamczak, Wojciech Bednarczyk, Michał Culek, Marek Łodyga, Michał Rogala i Marek Wielgo. Sentymentalna podróż w czasie znajduje się w gablotach nieczynnego kina Światowid.

***

Jubileuszowe "Piaski"

Brawurowo wygłoszone wystąpienie Piotra Dorosza zainaugurowało tegoroczną edycję sesji popularnonaukowej "Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani". Treść rzetelnie przygotowanego referatu została poświęcona osobie Stanisława Woźnicy i prowadzonej przez niego Kapeli Małego Stasia. Dodatkowo autor prelekcji wzmocnił ją interesującą prezentacją multimedialną oraz przedstawieniem niektórych piosenek z repertuaru niefunkcjonującego już zespołu. Czwartkowe, 23 października, przedsięwzięcie, które miało miejsce w gościnnej świetlicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim przyniosło ponadto ze sobą możliwość wysłuchania trzech innych popularnonaukowych wypowiedzi. Przemawiający po Piotrze Doroszu Henryk Sienkiewicz przybliżył zebranym osobom przykłady drewnianej architektury sakralnej znajdującej się na terenie powiatu mińskiego. W kilkudziesięciu zdaniach odmalował postać żołnierza i nauczyciela Eugeniusza Religi Zdzisław Ćmoch.
Na zakończenie kulturalnego wydarzenia nie zabrakło przedstawienia losów żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych walczących o wolność na terenie powiatu mińskiego. Tragiczne losy patriotów krótko, zwięźle i merytorycznie nakreślił Damian Sitkiewicz. Warto podkreślić, że organizatorem jubileuszowej odsłony sesji było Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Treść poszczególnych wystąpień znajdzie się na łamach "Rocznika Mińskomazowieckiego", który ukaże się na jesieni 2015 roku.

***

Czwartkowa uczta historyczna

Od kilku lat druga połowa października przynosi ze sobą w działalności Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego organizację sesji popularnonaukowej "Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani...". W tym roku odbędzie się dziesiąta edycja tego przedsięwzięcia. Przed zgromadzoną publicznością wystąpi pięcioro prelegentów przybyłych zarówno z terenu powiatu mińskiego, jak i spoza jego granic. Popularnonaukowe przedsięwzięcie odbędzie się w świetlicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim. Początek uczty historycznej nastąpi w czwartek, 23 października, o godzinie 16.30.
Dziękujemy za pomoc w organizacji sesji Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim.

Program sesji popularnonaukowej
"Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani... część X"
23 października 2014 roku,
świetlica Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Mińsku Mazowieckim

16.30-16.50 dr Lilla Małgorzata Kłos, Lekarz - społecznik Karol Mitkiewicz.
16.55-17.25 Henryk Sienkiewicz, Drewniana architektura sakralna na terenie powiatu mińskiego.
17.25-17.35 przerwa
17.40-18.10 Piotr Dorosz, Mały Staś, wielka muzyka – słów kilka o Mińskiej Kapeli Małego Stasia.
18.15-18.35 Zdzisław Ćmoch, Eugeniusz Religa - nauczyciel i żołnierz.
18.40-19.05 Damian Sitkiewicz, Narodowe Siły Zbrojne w powiecie mińskim.
19.10-19.15 podsumowanie i zakończenie sesji.
Serdecznie zapraszamy!!!

***

Tuzin zaowocował

Środki finansowe zebrane w czasie ubiegłorocznej dwunastej Społecznej Kwesty Na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków pozwoliły Towarzystwu Przyjaciół Mińska Mazowieckiego na odnowienie kolejnych zabytkowych obiektów znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. Tym razem swoją świetność odzyskały płyty nagrobne upamiętniające Józefa Wiśniewskiego i Józefa Pajewskiego. Koszt ich restauracji, wykonanej przez Jacka Sawickiego, wyniósł siedem tysięcy złotych. Oba świadectwa przeszłości powróciły już z pracowni wykonawcy na teren mińskomazowieckiego cmentarza. Jednocześnie informujemy, że tegoroczna, trzynasta społeczna kwesta zostanie przeprowadzona w dniach 1 i 2 listopada. Wszystkie osoby zainteresowane wcieleniem się w rolę kwestarzy prosimy o kontakt mailowy (tpmmaz@gmail.com), telefoniczny (tel. 512 517 774) lub osobisty (wtorkowe dyżury w siedzibie TPMM godz. 17:00-19:00).

***

Korona zdobyta

W dniu 27 września 2014 r. odbyła się kolejna już w tym roku wycieczka zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego pt. "Po koronę króla Daniela", której celem była miejscowość Drohiczyn. Po drodze uczestnicy zwiedzili Chlewiska z pięknym Domem Pracy Twórczej "Reymontówka", Mokobody z kościołem pod wezwaniem Św. Jadwigi, gdzie mogli zobaczyć oryginalny XVII wieczny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej, piękną drogę krzyżową, w pierwszych tego dnia promieniach słońca z cudownym źródełkiem, które wg wskazań ma moc uzdrawiania szczególnie chorób związanych z oczami "wielka wiara plus kropla wody". Pani przewodnik, która towarzyszyła wycieczce po drodze opowiedziała historię Sokołowa Podlaskiego.
Po dotarciu do Drohiczyna, wszyscy udali się na górę zamkową, skąd mogli podziwiać urocze widoki ziemi drohiczyńskiej z Bugiem na pierwszym planie. Spacer po miejscowości umożliwił zobaczenie 3 Kościołów z Muzeum Diecezjalnym, po którym oprowadziła wycieczkę siostra Loretanka. Opowiadając historie powstania muzeum, pokazała skarby m.in. jedyny w Polsce "Kielich z dwoma duszami". Cerkwi Prawosławnej, którą otworzył dla uczestników gościnny Pop. Opowiedział historię cerkwi i ludzi prawosławnych żyjących na tym terenie. Lubiący motoryzację i archeologię zobaczyli wystawę archeologiczną i fascynowali się wystawą starych motocykli.
Na zakończenie pobytu uczestnicy zostali zaproszeni na posiłek w postaci oryginalnej potrawy.
Po tak udanym dniu pełni wrażeń, naładowani pozytywną energią, wdzięczni organizatorowi Panu Prezesowi TPMM - Tomaszowi Adamczakowi za umożliwianie poznawania ziemi mazowiecko-podlaskiej, uczestnicy wycieczki nie mówili, że są zmęczeni tylko pytali - kiedy następna wycieczka? (BS)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z WYCIECZKI

***