Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło w sierpniu 2014 roku

Kamień pamięci

Istotne wydarzenie w bieżącej działalności Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego stanowiło sobotnie, 23 sierpnia, odsłonięcie kamienia i tablicy pamiątkowej poświęconej pięćdziesięcioleciu funkcjonowania stowarzyszenia. Zanim jednak rozpoczęła się ta przyjemna uroczystość, w mińskomazowieckim kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona poranna msza święta w intencji zmarłych i żyjących członków TPMM. Prawie dziesięć godzin później przedstawiciele Towarzystwa, jego sympatycy oraz reprezentanci Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki (Diana Rokicka, Alicja Cichoń) i Starostwa Powiatu Mińskiego (Urszula Soroka) pojawili się w mińskomazowieckim parku aby wziąć udział w sobotnim wydarzeniu. Zainaugurowały je okolicznościowe wystąpienia prezesa TPMM Tomasza Adamczaka, prezesa TPMM w latach 1991-2008 Janusza Kuligowskiego i wnuczki prezesa TPMM Józefa Sylwestrowicza profesor Marii Ekiel- Jeżewskiej. Wymienione osoby dokonały również przecięcia okolicznościowej wstęgi, w czym poza nimi wzięli udział również Ewa Ciąćka-Urbańska, Andrzej Sadomski, córka Wacława Pieńkowskiego (wszyscy potomkowie prezesów TPMM), Czesław Gągol, Marek Nowicki (obaj prezesi TPMM w latach 80-tych XX wieku) i Leontyna Sprzątczak (wieloletnia skarbnik TPMM). Po odsłonięciu obelisku nie zabrakło jego poświęcenia przez księdza reprezentującego kościół p.w. NNMP oraz wykonania wspólnej fotografii. Ostatnim punktem sobotniej uroczystości było towarzyskie spotkanie odbywające się na podwórzu budynku znajdującego się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 27.
Serdecznie dziękujemy za pomoc przy realizacji pamiątkowego wydarzenia radnym Rady Miasta Mińsk Mazowiecki oraz paniom Małgorzacie Parol i Magdalenie Jackowicz, a także panom Adamowi Szczepaniakowi, Ireneuszowi Kuśmierskiemu, Mirosławowi Starczewskiemu, Robertowi Patoce, Jackowi Sawickiemu i Markowi Łodydze.
Za wsparcie organizacji spotkania towarzyskiego słowa podziękowań należą się pracowniczkom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim - Elizie Gągol, Agacie Szubie i Karolinie Stokowskiej, panom Piotrowi Nowickiemu i Markowi Nowickiemu wraz z rodziną oraz prezesowi mińskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stefanowi Karwowskiemu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODSŁONIĘCIA KAMIENIA

***

Upamiętnią tragedię

Siedemdziesiąt dwa lata temu miał miejsce jeden z największych, ludzkich, dramatów w dziejach Mińska Mazowieckiego. 21 sierpnia 1942 roku przedstawiciele okupacyjnych władz niemieckich dokonali likwidacji mińskomazowieckiego getta żydowskiego. W wyniku zrealizowania tego wydarzenia śmierć poniosło kilka tysięcy mińszczan. Upamiętnienie tego smutnego faktu zostanie dokonane w czwartek 21 sierpnia na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim. Początek krótkiej uroczystości nastąpi o godzinie 17.30. Dwa dni wcześniej, we wtorek 19 sierpnia, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zapraszają do udziału w sprzątaniu cmentarza, które rozpocznie się o godzinie 17.00.
Ważny element przypomnienia historii życia społeczności żydowskiej w Mińsku Mazowieckim będą stanowiły dwa kolejne przedsięwzięcia organizowane przez Towarzystwo. W najbliższą niedzielę, 24 sierpnia, odbędzie się spacer z przewodnikiem po cmentarzu żydowskim. Z zainteresowanymi osobami spotka się wówczas Alicja Gontarek. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 13.00. Uwaga: w razie niesprzyjającej pogody przedsięwzięcie to nie odbędzie się. W ostatnią, wakacyjną, środę 27 sierpnia Towarzystwo zaprasza wszystkich chętnych do udziału w warsztatach języka jidysz, które zostaną przeprowadzone w siedzibie TPMM. Zajęcia przygotowane przez Alicję Gontarek rozpoczną się o godzinie 19.00.
Serdecznie zapraszamy!!!

***

Odsłonią tablicę pamiątkową

Jedną z kolejnych, sierpniowych, odsłon działalności Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego będzie stanowiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej pięćdziesięciolecie funkcjonowania naszego stowarzyszenia. Wydarzenie to odbędzie się w sobotę 23 sierpnia i złożą się na nie:
- godz. 7.00 - Msza Święta w intencji zmarłych i żyjących członków TPMM (kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim),
- godz. 17.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej (park miejski w Mińsku Mazowieckim, spotykamy się na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim),
- godz. 18.00 spotkanie towarzyskie (siedziba TPMM – ul. Piłsudskiego 27).
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków TPMM do udziału w tym przedsięwzięciu!!!

***

Warszawska 94...

...to właściwy adres posesji, który stanowił prawidłową odpowiedź w lipcowym konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W wakacyjnej zabawie wzięło udział kilkanaście osób, sześć z nich poprawnie zmierzyło się ze zdjęciową zagadką przygotowaną przez Towarzystwo. Wtorkowy, 5 sierpnia, dyżur członków zarządu TPMM przyniósł ze sobą ostatni etap przedsięwzięcia polegający na wylosowaniu i wręczeniu okolicznościowych nagród. W związku z tym plecak pełen książek otrzyma Norbert Solonek, turystyczne radio przekażemy Normanowi Solonkowi, chińską linkę bezpieczeństwa do roweru dostał Jarosław Janczewski, zaś karnet uprawniający do otrzymania siedmiu zapiekanek bez dodatków w Barze ABC wygrał Sławomir Olejnik. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie i zapraszamy do zmierzenia się już wkrótce z kolejnym fotograficznym zadaniem.

***

100 lat w obiektywie aparatów i kamer

Na dzisiejszym, wtorkowym dyżurze TPMM przyszedł do naszej siedziby Pan Ryszard Ablewski z synem Rafałem. Pan Ryszard jest fotografem amatorem, który na przestrzeni kilkunastu lat fotografował zmiany zachodzące w Mińsku Mazowieckim. Przekazał też towarzystwu niecodzienny upominek w postaci kilkudziesięciu aparatów fotograficznych i kamer obrazujących historię fotografii na przestrzeni 100 lat. Taka decyzja przekazania aparatów to miły gest ze strony Pana Ryszarda za co serdecznie dziękujemy.

***

Wieczór z historią

Ponad trzydzieści osób uczestniczyło w środowym, 30 lipca, spotkaniu z żołnierzem obwodu "Mewa - Kamień" Mirosławem Lissowskim. Gość wydarzenia, zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego przez ponad godzinę wspominał najważniejsze akcje bojowe, w których brał udział, przybliżał postacie swoich dowódców i kolegów oraz kreślił słowny obraz funkcjonowania miasta w czasie przed - i wojennym. Dodatkowo zanalizował on, posiadając dzisiejszy stan wiedzy, niektóre przedsięwzięcia wskazując ich złe i dobre elementy. Po zakończeniu prelekcji przez Mirosława Lissowskiego nie zabrakło tradycyjnej sesji pytań kierowanych pod adresem bohatera spotkania oraz wolnych wystąpień. W ramach tej drugiej możliwości głos zabrali m.in. inni kombatanci, Józef Orliński i Stanisław Chojnowski. Warto podkreślić, że patriotyczna wieczornica miała miejsce w udostępnionym Towarzystwu, przez miński oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Klubie Seniora. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

***