Z ARCHIWUM TPMM

czyli to co się wydarzyło we wrześniu 2014 roku

Na wycieczkowym szlaku

Dwie spośród trzech tegorocznych wycieczek autokarowych zrealizowało do tej pory Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W sobotę, 13 września, uczestnicy wyprawy zorganizowanej przez Towarzystwo odwiedzili kilka miejscowości, które w przeszłości posiadały prawa miejskie. Na trasie eskapady znalazły się Cegłów, Kuflew, Jeruzal, Latowicz, Borowie, Parysów, Kozłów, Siennica i Kołbiel. W czasie kolejnych przystanków wycieczkowicze zwiedzali głównie lokalne kościoły. Odstępstwami od tej reguły było odwiedzenie Izby Pamiątek Siennickich Szkół Pedagogicznych, Jeruzalskiego ryneczku, cegłowskiej Gminnej Biblioteki Publicznej, małego parku w Borowiu i Gminnego Ośrodka Kultury w Parysowie.
Dwa tygodnie wcześniej miłośnicy wycieczkowego spędzania czasu wyruszyli na objazd kilku miejscowości leżących na terenach powiatów: mińskiego, otwockiego, garwolińskiego i piaseczyńskiego. Celem wyprawy było tym razem zdobycie czerskiego zamku, ale zanim to nastąpiło uczestnicy przedsięwzięcia odwiedzili Rudno, Kołbiel, Łucznicę, Pilawę, Trąbki, Osieck, Sobienie Szlacheckie, Mariańskie Porzecze i Górę Kalwarię. Na zakończenie wycieczki na dziedzińcu zamku w Czersku odbyło się nostalgiczne ognisko, w czasie którego nie zabrakło dyskusji dotyczącej zwiedzanych po drodze zabytków.
Następna eskapada organizowana przez Towarzystwo odbędzie się już w sobotę, 27 września. Tym razem jej krańcowym punktem będzie nadbużańska miejscowość Drohiczyn.

***

Jidysz w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim, a nie jak wcześniej awizowano w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego odbyły się w środę, 27 sierpnia, warsztaty języka jidysz. Przedsięwzięcie prowadzone przez dr Alicję Gontarek stanowiło istotny wkład Towarzystwa w tegoroczne uroczystości upamiętniające 72 rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Mińsku Mazowieckim. W trakcie warsztatów można było poznać najważniejsze fakty z historii mińskiej społeczności żydowskiej, przybliżyć sobie pochodzenie języka jidysz oraz uświadomić sobie jego powiązania z językiem polskim. Praktyczną odsłonę zajęć stanowiły próby tłumaczenia materiałów zamieszczonych w przedwojennych żydowskich gazetach, a także lepienie z plasteliny niektórych liter składających się na alfabet jidysz. Środowe wydarzenie doskonale uzupełniła projekcja prezentacji multimedialnej zawierającej ważne informacje dotyczące przeszłości mińskich Żydów. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu i realizacji warsztatów dyrekcji i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

***

Na mazowieckim szlaku

Odwiedzenie dziewięciu miejscowości posiadających w przeszłości prawa miejskie będzie celem kolejnej, tegorocznej, wycieczki przygotowywanej przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Uczestniczące w niej osoby dotrą tym razem do Cegłowa, Kuflewa, Jeruzala, Latowicza, Borowia, Parysowa, Kozłowa, Siennicy i Kołbieli. Koszt udziału w wyprawie wynosi 40 złotych, zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (tpmmaz@gmail.com), telefoniczną (tel. 512 517 774), osobistą (dyżur TPMM - wtorek 17.00-19.00 lub w sklepie "Sandra" przy ulicy 11 Listopada w Mińsku Mazowieckim). Wycieczka odbędzie się w sobotę, 13 września. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!!!

***